1 Mart 2021 Güncel Korona Virüs Verileri

Sağlık Bakanlığı, resmi Kovid-19 sitesi üzerinden 1 Mart 2021 tarihine ait korona virüs verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre günlük vaka sayısı 10 bine dayanırken ağır hasta sayısında artış devam etti.

Sağlık Bakanlığı’nın resmi kovid-19 sitesinden Mart ayının ilk günü ve haftanın ilk gününe ait yayınlanan verilere göre bugün 130 bin 536 virüs testi yapıldı. Toplam yapılan test sayısı 33 milyon 305 bin 552 olarak açıklandı.

Günlük vaka sayısı 10 bine dayandı. 645’i belirti görüldüğü için tedavi altına alınan hasta olmak üzere bugün 9 bin 891 pozitif vaka kayıtlara geçti. Toplam hasta sayısı 2 milyon 711 bin 479 olarak duyuruldu.

Bugün korona virüs nedeniyle 69 kişi hayatını kaybetti. Şu ana kadar virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 28 bin 638 olarak açıklandı. İyileşen hasta sayısı ile vaka sayısı arasındaki fark günden güne artıyor. Son 24 saat içinde 5 bin 947 hasta tedavi ve karantina süreçlerini tamamlayarak sağlığına kavuştu. Toplam 2 milyon 578 bin 181 kişinin iyileştiği açıklandı.

Ağır hasta sayısındaki artış bugün de devam etti. Ağır hasta sayısı bugün 24 artarak bin 215’e ulaştı.

Haftalık veriler güncellendi

Haftanın ilk günüyle beraber haftalık veriler de güncellendi. Haftalık verilerde Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.5’ten 49.1’e yükselirken, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3’ten 63.’ye yükseldiği açıklandı.

Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4.2’den 3.6’ya gerilediği ve ventilatör doluluk oranı yüzde 30.4’ten 28.3’e düştüğü açıklandı. Ortalama temaslı tespit süresi 8 saat ve filyasyon oranı %99.9’da olmaya devam etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal medya hesabından 4 kategoriden oluşan risk haritası yayınladı. Koca harita açıklamasında “İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz.” sözlerini kullandı.

Bakan Koca’nın yayınladığı vaka haritasına göre İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Kovid-19 vakalarına göre, Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride açıklandı.

İstanbul ve İzmir’in yanı sıra Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan, Kovid-19 vakaları bakımından yüksek riskli (turuncu) iller oldu.

Ankara’nın yanı sıra Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars da orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Kovid-19’da düşük riskli (mavi) iller olarak açıklandı.

Bir önceki günün verilerinin detayları için:
28 Şubat 2021 Güncel korona virüs verileri