14 Gün Olan Karantina Süresi Kısaltılıyor

Korona virüs ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda, Kovid-19 hastalarının en bulaştırıcı olduğu günlerin semptomlar başlamadan iki gün önce ve semptom tespit edildikten beş gün sonra olduğu açıklandı. Çalışmanın başındaki İskoçya St. Andrews Üniversitesi’nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan ve yapılan analize öncülük eden Dr. Müge Çevik,Virüs tespitinden dokuz gün sonra hiçbir hastada virüs tespit edilmedidiyerek korona viürs karantina süresinin kısaltılabileceğini belirtti. Açıklama sonrası korona virüs hastalarının 14 günlük karantina süresinin indirilmesi tartışmalarını yeniden gündeme taşındı.

 

Bilim insanlarının araştırmalarına göre, korona virüs hastalarının izolasyon sürelerinin kısaltılıp kısaltılamayacağı tartışılıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, yeni tip korona virüsle enfekte olan insanlarla temas halinde bulunan kişiler için önerilen 14 günlük izolasyon süresinin, ekonomik ve sosyal kayıpları önlemek adına 7 ile 10 arasına düşürmenin planladığını açıklamıştı.

Araştırmacılar da uzun süreli izolasyon sürelerinin gerekli olmadığını belirtiyor.

Ağır Hastaların Virüsü Yayma Süreleri 20 Gün

Mart ayından bu yana yapılan araştırmalarda ve korona virüs hastalarının izlenmesi sonrası toplanan veriler ışığında, ağır semptom gösteren korona virüs hastalarının virüsü yayma süresi yirmi güne kadar sürebilirken hafif atlatanların yayma sürelerinin yaklaşık bir hafta olduğu açıklandı.

İzolasyon Süresi 5 Güne İnmeli

The Lancet Microbe dergisinde yer alan araştırmaya göre, İskoçya St Andrews Üniversitesi’nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan ve yapılan analize öncülük eden Dr. Müge Çevik, “İzolasyon süresinin beş gün olarak ayarlanması muhtemelen çok daha mantıklı olacaktır ve daha fazla enfekte insanı kurallara uymaya teşvik edebilir” şeklinde konuştu.

İnsanların Kendilerini İzole Etmesi Gerekiyor

Birleşik Krallık’ta yakın zamanda yapılan bir araştırma, beş kişiden yalnızca birinin semptom geliştirdikten sonra 10 gün boyunca izole edilebildiğini gösterdi. Dr. Çevik, “Daha fazla test yapsak bile, insanların kendilerini izole etmelerini sağlayamazsak, yayılmayı kontrol edebileceğimizi sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

En Çok Bulaştırma Zamanı İlk Beş Gün

Analiz sonuçlarına göre, Kovid-19’lu kişiler genellikle semptomlarının başlamasından itibaren ilk beş gün hastalığı en çok bulaştırdıkları zamandır. Bununla birlikte hastalar, virüsün genetik parçalarını burunlarında ve boğazlarında ortalama on yedi gün, bazı durumlarda üç aya kadar taşıyabilirler.

Dokuz Gün Sonra Virüs Tespit Edilmedi

Dr. Müge Çevik, “Yaşlı insanlar, gençlere göre daha uzun süre bulaştırıcı olma eğilimindedir, ancak analizdeki hiçbir çalışma, semptom başlangıcından dokuz gün sonra hastalarda virüs tespit etmedi” derken dokuzuncu günden sonra hala testi pozitif çıkan hastaların virüs taşımadıkları, bunun sadece genetik fragmanlar olduğunun altını çizdi.

Birçok bilim insanı, 10 gün izolasyon süresinin birçok insan için çok uzun olabileceğini belirtirken, hastaların ekonomik olarak bu kadar süreyi kaldıramayacağı ve on gün sonunda kendilerini hiç hasta hissetmeyeceklerinin altını çizdi.

ABD’nin 10 Güne İndirmesi Bekleniyor

ABD, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), korona virüs hastalarının semptomlarının tespit edilmesinden itibaren on gün boyunca karantinada kalmasının yeterli olacağını belirtirken bu fikirler ışığında ABD’de önümüzdeki hafta yeni yönergelerle 14 günlük karantina süresinin 10 güne indirilmesi bekleniyor.

Fransa Yedi Güne İndirdi, Almanya Beş Güne İndirmeyi Planlıyor

Eylül ayında Fransa, izolasyon süresini on dört günden yedi güne indirirken, Almanya bu süreyi beş güne indirmeyi planlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok insan, kendilerini hasta hissetmeye başladıktan bir veya iki gün sonra test yaptırıyor. Bu da tespit edildikten sonra iki ya da üç gün sonra bulaştırıcı özellikleri azalıyor.