1980 Ülkücüler 2. Kısım

1980 Ülkücüleri 2. Kısım

1980 Ülkücüleri

Abdullah Çatlı 1974 yılında Ankara Mali Bilimler Yüksek Okuluna başladı Çatlının okulu ülkücülerin kontrolü altındaydı o dönemde bu dava Çatlının ilgisini çekmişti öğrenmek öğretmek istiyordu. Abdullah Çatlı, Türkiye’nin bir iç savaş ortamına sürüklenmesinde kendisine hangi rollerin düşeceğinden kuşkusuz o günlerde habersizdi sadece gönlü ve yüreğinde memleket aşkı olduğunu şuan bile şüphesiz herkes bilir belki yaptıklarını çoğu kişi yapamazdı Bu dava bu hareket için canını ortaya koydu isimsiz,kimliksiz yaşamayı göze aldı hayatı, sözleri ona dair olan herşey filmlere konu oldu belgeseller yapıldı.

Örnek alındı isimleri resimleri yüreğimize gönlümüze kazındı. Neden mi? Çok basit bu vatana yaptıkları unutulmazdı Ermeni Terör Örgütü olan Asala o dönemlerde Türk diplomatlarımıza planlı suikast düzenleyip bombalı eylemler yapıyordu Ülke içten içe içe savaşa belki uçtan uca savaşa sürükleniyordu siyasi bir kriz başlamıştı Çatlıya teklif geldiğinde içerde olan arkadaşlarının dışarıya çıkmasını talep etmişti sadece ekibiyle birlikte eylemleri yapma talebini bulundurmuştu meşhur bir sözü vardır çoğunuz eminim hatırlayacaksınız Bana izin verin Eyfelin bacağına C4 yerleştireyim Fransa ne kadar ciddi olduğumuzu anlasın.

 

Bombalı eylemler olsun düzenli suikastler olsun devletin milletin bekasını tehdit eden Abdullah Çatlı ve Ekibi ermeni terör örgütü Asalayı bitirmişlerdi bulunduğumuz yılda gençlerin örnek aldığı kişiydi Abdullah Çatlı eski dönemlerde 21 yaşında Ankara Ülkü Ocakları il başkanlığı yaptı. Devleti, milleti koruma göreviyle sokaklara inen milli mücadele olarak gören savaşın içine çekilen milliyetçi, ülkücü kesimden 9 genç askeri mahkeme kararlarıyla idam edildi.

Asılan ülkü erlerinden birisi Mustafa Pehlivanoğlu ipe asılan bedeniydi ruhu,kanı,canı ve yüreği İzmir de Fırat Çakıroğlunda Türkiyede Son kale olan ocakçı çocuklardaydı Mustafanın suçsuzluğunu anlamışlardı olayda silah kullanmadığını tespit etmişlerdi ancak bunun üzerine yapılan idamı durdurma girişimlerine, Kenan Evren engel oluyor.

Evren, “Bana da öyle bilgi geldi. Ama artık çok geç infazdan dönemeyiz.” diyor. Bedenimizi asabilirsiniz lakin unutmayın düşüncelerimiz her daim yaşayacaktır. Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti.

1980 Ülkücüler 2. Kısım