2016 Yılında Yapılan Kayseri’deki Terör Saldırısının Faillerinden Biri Yakalandı

2016 Yılında Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Erciyes Üniversitesi yakınlarında çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu otobüse bombalı saldırı yapan kişilerden PKK’lı Ferhat Tekiner, Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) operasyonuyla Irak’ın kuzeyinde yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

17 Aralık 2016 yılında Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Erciyes Üniversitesi yakınlarında çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu otobüse bombalı araçla saldırı yapılmış ve saldırı sonucu 15 askerin şehit düşmüş ve aralarında askerlerin de bulunduğu 54 kişi yaralanmıştı.

Olaydan sonra aralarında askerlerin de bulunduğu 20 kişi tutuklanırken diğer firari faillerin yakalanması için MİT ekipleri çalışma başlatmıştı. Faillerden birisi 2018 yılında Almanya’dan sığınma talebi bulunurken yakalanmış, Türkiye Almanya’dan failin iadesini talep etmişti.

Olaydan yaklaşık 4 yıl sonra bombalı saldırının faillerinden “Fırat/Botan” kod isimli Tekiner, MİT’in emniyetle iş birliği içinde gerçekleştirdiği operasyonla Irak’ın kuzeyinde yakalandı ve Türkiye’ye getirildi.

Tekiner’in, Kayseri’deki bombalı saldırısı öncesi “Kendal/Deniz” kod isimli Kenan Çiçek’e çaldığı aracı teslim eden terörist olduğu belirlenmişti.