2020 Kadın Cinayet Raporu: 300 Kadın!

Ayfer Küçükkahveci / ayfer@haberinizi.com

2020’nin kadın cinayet raporunu paylaştı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu. Tam 300 kadın cinayete kurban gitti, 171’i şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. Muhtemelen çoğunun katilleri bulunamayacak.

Platformun paylaşımı şu şekilde:

2020 yılında öldürülen 300 kadının 97’si evli olduğu erkek, 54’ü birlikte olduğu erkek, 38’i tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 18’i oğlu, 17’si babası, 16’sı akraba, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek, 5’i kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi tarafından öldürüldü. 23 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilemedi.

Yani çoğu en yakınları tarafından öldürüldü.

Kadınların 181’i evinde, 48’i sokak ortasında, 15’i işyerinde, 14’ü de arazide, 11’i arabada, 5’i otelde, 4’ü ıssız bir yerde, 1’i odun deposunda, 1’i kuaförde öldürüldü. 20’sinin öldürüldüğü yer tespit edilemedi. Yüzde 60’ı evlerinde öldürüldü.

Yani yine en güvenli ortamlarında katledildiler. Evlerinde…

170’i ateşli silahlarla, 83’ü kesici aletle, 26’sı boğularak, 10’u darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal madde ile, 1’i de yüksekten düşülerek öldürüldü.

Gittikçe vahşileşiyorlar… Yakmak nedir, yakmak?

2020 yılında öldürülen kadınların 263’ünün koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; yalnızca 23 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu, 45 kadının polis şikayeti, boşanma aşamasında olduğu biliniyor.

Kimi kime şikayet ediyorlarsa ve ne işe yarıyorsa artık?

Korkutucu değil mi?

Dün tam yazıya başladım, başlığı da ‘2021’de sıfırlanması dileğiyle’ diye attım ki, haber merkezine gönderemeden ajanslardan 25 yaşında, başına poşet geçirilmiş, elleri kelepçelenmiş bir halde ölü bulunan bir kadının vahşice katledildiği haberi düştü mailime. Ardından kocası üzerine kuma getirilen bir kadının kocasını bıçakladığı haberi…

Ne yazacağımı şaşırdım, kaldım. Korona virüs beden sağlığımızla oynadığı kadar aklımızla da oynuyor. Her ne kadar İç İşleri Bakanımız kadın cinayetlerinde düşüş var dese de bunlar rakamlardan ibaret. Bir sıfırdan her zaman büyüktür. Düşmesi değil, tamamen bitmesi gerekiyor.

Karantina yüzünden boşanma sayıları da 4 kat artmış. Evde daha fazla vakit geçirmeye başlayan çiftler soluğu mahkemede alıyormuş. Evlilikleri bir arada tutan az görüşmekmiş galiba. Bundan anlaşılan bu. E birader o zaman ne diye evlenir ki bir insan? Sonra da boşanma sebebiyle yine birçok kadın katledilecek korkarım.

Gittikçe bencilleşiyoruz sanıyorum. Buna bağlı olarak da yalnızlaşıyoruz. Sonra da durumundan şikayet eden edene…

Bunca yıldır birçok sosyal sorumluluk projesinde, birçok dernekte yine birçok insana yol gösterici oldum, sorunlarına çözümler buldum. Halen yazıyorum, okuyorum, dinliyorum, araştırıyorum ancak kadına şiddeti nasıl durduracağımız konusunda en ufak bir fikir bulamıyorum.

Bunca yıldır bu konuda söylenen tek şey yatıyor aklıma…

Kadını eğitirsen, çocuklarını eğitir…