2020 Nobel Edebiyat Ödülü Sahibini Buldu

Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden Nobel ödülleri Stokholm’de düzenlenen sade törenle sahibini buldu. 2020 yılının Nobel Edebiyat ödülünün sahibi 27 yıl aradan sonra ilk kez kadın yazar oldu.

İsveç Akademisi Nobel Kurulu tarafından her yıl verilen Nobel ödüllerinde Edebiyat dalının ödülü bugün yapılan sade törenle sahibini buldu. 27 yıl aradan sonra ilk kez kadın yazarın ödül aldığı törende ödülü kazanan kişi Amerikalı tecrübeli şair Louise Glück oldu.

Daha önce Pulitzer Edebiyat, Amerikan Ulusal Şair ödülü, Amerikan Eleştirmenler Birliği Edebiyat Ödülü gibi birçok ulusal ve uluslararası ödüle sahip olan şair, “yalın güzellikle, bireysel varoluşu evrenselliğe ulaştıran şaşmaz şiirsel ses” olması nedeniyle Nobel tarafından edebiyat dalında ödüllendirildi.

En son Nobel Edebiyat ödülü 27 yıl önce, 1993’te kadın yazara verilmişti. 2019 yılında hayatını kaybeden Toni Morrison, ırkçılığın Amerika’daki yıkıcı gerçekliğini şiirsellikle konu ettiği için Nobel Edebiyat Ödülü kazanmıştı.

Louise Glück kimdir?

Asıl adı Louise Elisabeth Glück olan Louise Glück, 22 Nisan 1943 doğumlu Amerikalı şair ve deneme yazarıdır. Genellikle otobiyografik eserleriyle tanınan şair, ruhsal kaynakları gerçekleriyle harmanladığıyla biliniyor.