2021’de Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Korona virüs, ekonomik zorluklar zamları peş peşe getirdi. Bundan en çok etkilenen kısım hiç tartışmasız zaten zar zor geçinen emekliler. Salgın sonrası en düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilmişti. Ayrıca bayramlarda ödenen ek ikramiyeler sayesinde rahat bir nefes almaları sağlanmıştı. 2021’de durum ne olacak? Emekliler ne kadar zam alacak? Ocak ayında zam gelecek mi? Şimdi akıllarda bu sorular var.

Pandeminin en çok zorladığı kesim hiç kuşkusuz emekliler oldu. Ekonominin zorlanması ve zamlar bellerini bir hayli büktü. Hükümeti tedbirleri de yetersi kalınca zor anlar yaşadılar. Ocak ayında maaşlarına zam beklentisi içinde olan emekliler ek ödemelerin de zamlanmasını bekliyor.

Artış Bekleniyor

2021 yılı ocak ayında emeklilerin hem maaş hem ek ödemesi artacak. Bununla beraber doktor emeklisi olanlara üçüncü zammı ilave ödemesinde yapılacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de 11 Mart sonrası ekonomik tedbirler alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbirler kapsamında en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye yükseltildi. Temmuz ayında ise bütün emekliler hem zamlı maaşlarını hem de bayram ikramiyelerini beraber aldılar. Emekliler şimdi de ocak ayında maaşlarına yapılacak olan zam miktarını merak ediyorlar.

Emekliler her ay maaşlarıyla birlikte yüzde 4-5 oranında ek ödeme alıyor. Emekli doktorlara ise üçüncü bir ödeme daha var. Geçen yıl başlatılan uygulama ile, Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay ilave ödeme yapılıyor. Ödemenin tutarı; uzman olmayanlarda 2 bin 7, uzmanlarda ise 2 bin 625 lira.

2021 Ocak’ta Ödemeler Değişecek

Ocak’ta ise tüm ödemeler değişecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına bu yılın ikinci 6 aylık enflasyonu oranında zam yapılırken; memur emeklilerine yüzde 3 artış ve ikinci 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak. Yeni Ekonomi Programı’ndaki 2020 yılı enflasyon tahminine göre, zam oranı SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde yüzde 4.49, memur emeklilerinde yüzde 3.49 olacak.

Maaşlar artacağı için ek ödemeler de yükselecek. Emekli doktorların ilave ödemelerinde de memur maaş katsayısındaki artışla yükseliş yaşanacak. Memur maaş katsayısı yüzde 3.49 artarsa, aylık ilave ödeme uzmanlarda 2 bin 717, uzman olmayanlarda 2 bin 78 liraya çıkacak.

İlave Ödeme Kimlere Yapılıyor?

İlave ödemeden aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlar yararlanabiliyor.

Ödemeyi almak için sigortalı bir işte çalışmamak gerekiyor.

Eğer doktor vefat etmişse, ilave ödeme, hak sahibi yakınlarına veriliyor. Bu kişiler aylık bağlama oranları doğrultusunda ek ödemeden yararlanabiliyor