2022 FİFA Dünya Kupası Avrupa Eleme Kuraları 7 Aralık’ta Çekilecek

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne katılacak takımların gruplara ayrılacağı kuralar, 7 Aralık’ta çekilecek.

UEFA, Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası Avrupa Eleme kuralarını yeni tip korona virüs salgını nedeniyle, seyirci, kulüp temsilcileri ve basın mensupları alınmadan yapılacağını açıkladı. İsviçre’nin Zürih kentinde 7 Aralık Pazartesi günü TSİ 19.00’da yapılacak kura çekim sanal platformlarda yayınlanacak. Kura çekimine UEFA üyesi 55 Federasyon katılacak.

13 Avrupa takımı Dünya Kupası vizesi alacak

13 takımın Dünya Kupası’na çıkacağı Avrupa Elemeleri’ne katılacak takımlar, 6’şarlı 5 ve 5’erli 5 gruba ayrılacak. Gruplardaki takımlar, deplasman ve ev maçları olmak üzere birbirleriyle iki kez karşılaşacak. Bu karşılaşmalar, gelecek yıl mart ile kasım ayları arasında oynanacak. Grupları zaferle tamamlayan 10 takım doğrudan Dünya Kupasına katılma hakkı kazanacak. Grup ikincisi 10 takım ise play-off maçlarına çıkarak Dünya Kupası için şanslarını zorlayacak. vrupa Elemeleri’nde gruplarını ilk iki arasında tamamlayamamasına rağmen UEFA Uluslar Ligi 2020-21 sezonunda en fazla puan toplayan iki takım da play-off’larda diğer 10 takıma katılacak. Tek maç eleme usulü oynanacak 12 takımlı play-off maçlarının ardından Dünya Kupası finallerine katılacak diğer takımlar da belli olacak.