28 Ekim 2020 Güncel Korona Virüs Verileri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Ekim 2020 tarihli korona virüs verilerini açıkladı. Korona Virüs Bilim Kurulu’nun İstanbul’da yaptığı toplantıdan sonra açıklama yapan Bakan Koca, son bir hafta içinde İstanbul’da vaka artış oranının yüzde 62 olduğunu ve İstanbul içerisinde en çok artış yaşanan ilçeleri açıkladı.

İstanbul’da yoğun ziyaret programı olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu toplantısı düzenledi. İstanbul valisi, İstanbul kaymakamları, İstanbul ilçe sağlık müdürleri ve diğer yöneticilerin katıldığı toplantıda, temaslı takibi çalışmalarını ve artışla birlikte oluşan ihtiyaçlar ele alındı. Vakaların yüzde 40’ının İstanbul’da olduğunu tespit edildiğini söyleyen Bakan Koca ziyaretlerine devam etti.

Sosyal medya üzerinden önemli ziyaret notlarını paylaşırken aşı çalışmalarının yapıldığı Mehmet Akif Ersoy İDEA Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Merkezde yapılan deneyler ve aşı çalışanları üzerine bilgi alan Bakan Koca, daha sonra PCR Testlerinin yapıldığı laboratuvarı ziyaret etti.

Daha sonra Bakan Koca, vaka sayılarının ülke genelinin yüzde 40’ına ulaştığı İstanbul’da sağlık kurulunu topladı ve toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

28 Ekim 2020 tarihine ait Korona virüs istatistiklerini açıklarken İstanbul içerisinde en çok vaka görülen ilçeleri açıkladı.

28 Ekim 2020 Korona Virüs Tablosu

Bugün yapılan test sayısı 128 bin 132 olurken testi pozitif çıkan vaka sayısı 2 bin 305 olarak toplam hasta sayısı 368 bin 513’e yükseldi.

77 Kişi virüse yenik düşerek vefat ederken toplam vefat sayısı 10 bin‘i geçerek 10 bin 27 oldu.

Bin 662 kişi hastalığı yenerek toplam iyileşen hasta sayısı 319 bin 181’e yükseldi.

Bugün 9 kişinin durumu ağırlaşarak yoğum bakıma kaldırılırken toplam ağır hasta sayısı Bin 836 oldu.

Haftalık istatistiklerdeyse bu hafta;

Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5.0, toplam ağır hasta sayısının ise bin 827 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 50.8, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67.1 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 33.4 olarak duyuruldu.

Bakan Koca: “İstanbul’da son 1 haftada vaka artış oranı yüzde 62

Sağlık Kurulu Toplantısı sonrası konuşan Bakan Koca, İstanbul’da vaka sayısının 1 hafta içinde yüzde 62 oranında arttığını söyledi.

Aynı zamanda Bilim kurulunun Ankara dışında bir yerde toplanmasının sıradan olmadığını açıklayan Bakan Koca, vaka sayılarının Türkiye’nin 40’ına ulaştığını açıkladı. İstanbul’da son 1 haftada vaka artış oranının yüzde 62 olduğunu açıklayan Bakan Koca, İstanbul’un en riskli ilçelerinin vaka artış oranlarını açıkladı.

Büyükçekmece’de yüzde 123, Sarıyer’de yüzde 120, Bakırköy’de yüzde 104, Beylikdüzü’nde yüzde 104, Bayrampaşa’da yüzde 99, Şişli’de yüzde 98 vaka artış oranları açıklayan Bakan Koca İstanbul’a sınır olan illere ait istatistiklere de değindi.

Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından yüzde 85 fazla olduğunu belirten Bakan Koca, “Oran 16.5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur” dedi. Artışın İstanbul’a gidiş-gelişlerin fazla olduğu şehirlerde de yüksek olduğunun altını çizen Bakan Koca, “Balıkesir ve Tekirdağ’da yüzde 95, Düzce ve Bilecik’te yüzde 99… Sadece sayılan iller değil, tüm Türkiye İstanbul’un temaslısıdır” sözlerini kullandı.

Bakan Koca, “Gelişme salgınla mücadelede 83 milyonu ilgilendirmektedir. İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır” diyerek İstanbul’un salgındaki önemini vurguladı.