300 Bin Yavru Dünyaya Merhaba Dedi

Kaplumbağa üremelerinin önemli merkezlerinden olan Mersin’de kaplumbağalar yumurtalarından çıktı. 300 bin yavru denizle buluşarak dünyaya merhaba dedi.

Deniz kaplumbağalarının önemle üreme merkezlerinden olan Mersin’den güzel haberler geldi. Nesli tükenmekte olan tür olarak da bilinen deniz kaplumbağalarının Mersin’in 5 sahilinde bulunan yuvalarından yaklaşık 300 bin kaplumbağa, yumurtalarından çıkarak denizle buluştu.

Kazanlı, Davultepe, Alata, Göksu ve Anamur sahillerinde oluşturulan 2 bin 300 yuva kaplumbağaların yuvadan çıktığı güne kadar özenle korundu. 300 bin yavru haberi tüm dünyada mutlulukla karşılandı.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, 2019 üreme sezonunun Mersin’de başladığını söyledi. Kaplumbağaların mayısın ilk haftalarından itibaren kumsala yumurta bırakmak için çıktığını ifade eden Ergene, Temmuz ayından itibaren yavruların çıkmaya başladığını ve bu hafta son yavrunun çıktığını açıkladı. Bu yılki üreme sezonunun başarılı geçtiğini de ekleyen Ergene, 1000 yavrudan sadece 1 tanesinin erişkinliğe erişeceğini açıkladı.

“Özellikle ricamız kaplumbağaları darp etmemeliler”

Üreme sezonunun sadece karada bittiğinin altını çizen Ergene, balıkçılara da uyarıda bulundu. Yavru deniz kaplumbağaları denizle buluştuktan sonra 2 3 hafta boyunca yüzeye yakın yüzme süreçleri geçirecek. Ağlarına takılan kaplumbağaları özgür bırakmaları ve karaya yakın yerde balık avı yapmamaları konusunda uyarıda bulunan Ergene, çevredeki insanların kaplumbağaların darp etmemesi gerektiğini ve darp edildiğinde hayatlarını kaybettiğinin altını çizdi. Kıyıları ve denizleri temiz tutarak kaplumbağaların büyümesinin kolaylaşacağını ve temizlikle kaplumbağalara en güzel hediye verileceğini de ifade etti.