4 Gün Kaldı Ancak Uygulaması Çalışmıyor

Şehir içi toplu taşıma hatlarında HES kodu zorunluluğu birçok ile 15 Kasım’da geliyor ancak akıllı telefonları üzerinden HES kodu almak isteyen kullanıcılar, mobil cihazlarında Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yapamıyor. Günlerdir çözülemeyen bu sorun uygulama kullanıcılarına isyan ettirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşılması amacıyla oluşturduğu HES kodu sistemi 15 Kasım’da bir çok ilin toplu taşıma sisteminde zorunlu hale geliyor.

Toplu taşıma kullanan herkesin HES kodunu alıp kendi belediyesinin yönlendirdiği siteden HES kodunu tanımlaması zorunluluğu duyurulduktan sonra akıllı telefon kullanıcıları Hayat Eve Sığar uygulamasından kolaylıkla kod alıyordu ancak sistemde oluşan bir hata nedeniyle yakın zamanda insanlar uygulamadan HES kodu alamaz oldu. Hatanın günlerce giderilmemesi akıllı telefon kullanıcılarını isyan ettirdi.

Sadece HES kodu ve ihbar ekranının ara yüzünün çalışmamasıyla birlikte bazı kullanıcılar risk haritasının açılmadığını da iddia ediyor. Her uygulama açılışında ve işlem girişiminde “Geçici olarak işleminizi gerçekleştiremiyoruz. Lütfen daha sonra deneyiniz.” uyarısını alan kullanıcılar çalışamayan uygulamaya tepkilerini uygulamaların bulunduğu mağazalarında 1 yıldız vererek gösteriyorlar.

Hayat Eve Sığar uygulamasının çalışmaması bazı kimlik hırsızlarını da harekete geçirdi. Kolaylıkla HES kodu verdiğini iddia eden uygulamalara giriş yapan kullanıcılar için uzmanlar, bu uygulamaları indirilmemesi gerektiğini ve SMS veya E-Devlet yoluyla kod alınmasının kendileri için daha güvenli olduğunu açıkladı.

SMS ile HES kodu nasıl alınır?

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, yolculuğunuz veya kartın kullanım süresi için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Örnek; HES 12345678901 1234 17

Toplu taşımayı daha rahat kullanabilmek için en az 6 ay boyunca geçerli bir kodunuzun olması gerekiyor ve gelen kodunuzu kişisel toplu taşıma kartlarına işlenmesi gerekiyor. İşleme için gerekli yönlendirmeler ikamet ettiğiniz ilin belediye sitelerinde mevcut.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun en fazla süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

E-Devlet yoluyla HES kodu nasıl alınır?

E-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz. Ancak şu an sistemde yoğunluk olduğu için E-Devlet zaman zaman hata verebilir. “Teknik aksaklık nedeniyle işlemlerinizi gerçekleştiremiyoruz.” hatası almanız durumunda sayfayı yeniden yükleyerek işleminize devam edebilirsiniz.

Kodu almadan önce hesabınızın doğrulanmış hesap olması gerekiyor. Doğrulaması eksik hesaplardan işlem yapılması durumunda kod kimliğinize işlenemez. E-Devlet sistemine cep telefonu ve e posta adresinizi kaydettikten sonra doğrulayarak hesabınızı doğrulamış olurusunuz.

Hayat Eve Sığar uygulamasının geliştirme ekiplerinden henüz güncel sorunla ilgili açıklama yapılmazken diğer yöntemlerin şu anda çalışıyor olduğu biliniyor.