500 Bin Öğrenciye Tablet… Tabletinizi Nasıl Alacaksınız?

Uzaktan eğitimle baş gösteren tablet ve bilgisayar sorunu için Cumhurbaşkanı Erdoğan, 500 bin öğrenciye ücretsiz tablet dağıtılacağının müjdesini verdi. Önümüzdeki hafta dağıtımına başlayacak tabletlerin kimlere verileceği ve nasıl dağıtılacağı merak konusu oldu. Tablet kimlere, ne zaman verilecek? Ücretsiz tableti nereden alacaksınız?

Uzaktan eğitim sürecinde bilgisayarı olmayan öğrencilere Cumhurbaşkanı Erdoğan müjde verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz bir süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren dağıtıma başlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “Milli Eğitim Bakanlığımız uzaktan eğitim öğrencilerimizden bilgisayar ihtiyacı olanlar için bir çalışma yürütüyor. İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz bir süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren peyderpey bu tabletleri öğrencilerimize MEB olarak dağıtmaya başlıyoruz. Ülkemizin internet altyapısını da bu ihtiyaca uygun seviyeye çıkartmak için ayrı bir çalışmayı Ulaştırma Bakanlığımız yürütüyor ve bu konuda da ilgili kuruluşlara Türk Telekom, Vodafone, Turkcell gibi onlarla da birlikte yürütmek suretiyle hızla mesafe almanın gayreti içinde olacağız. Çünkü bu işin ciddi bir alt yapısı var. Bu altyapının sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

Bakanlık Tarafından Dağıtılacak

Erdoğan’ın müjdesini verdiği bedava tablet bilgisayar dağıtımı hakkında konuşan Bakan Ziya Selçuk, “Bakanlık olarak 500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu gibi kriterler belirledik. Önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize ulaşmaya başlayacak. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak” diye konuştu.

Detaylar Henüz Belli Değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan ”İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz bir süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren dağıtıma başlıyoruz” açıklamasını yaptı. Tabletlerin hangi yaş gurubuna ya da hangi şartlarda verileceği henüz netlik kazanmadı.