65 yaş üstü sokağa çıkma izni verildi mi?

65 yaş üstü sokağa çıkma izni verildi mi? Sokağa çıkma yasağı bitecek mi? sorusu arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgında Türkiye’de bazı tedbirler alındı. Buna göre 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı getirildi. Kamuoyunda oluşan talepler doğrultusunda 7 milyon kişi için hafta sonları dışarı çıkma izni verilmesi gündeme gelmişti. Haberimizin içerisinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BİTİYOR MU?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlardan biri olan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı bugün yapılacak olan Kabine Toplantısının ardından belli olacak. 7 milyon kişi için sokağa çıkma yasağında esneme formülleri konuşulacak.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLADI?

21 Mart 2020 tarihinde yayınlanan genelgeye göre; 

65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.

İBRAHİM KALI’NDAN 65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN AÇIKLAMA

“65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma yasağında bir esneme olabilir mi?” sorusu üzerine Kalın, şunları söyledi:

“65 yaş ve üstü bütün büyüklerimiz yaklaşık 45 gündür evden çıkmadılar. Sağ olsunlar, bu kurala riayet ederek çok tarihi bir görevi de yerine getirdiler, hem kendi hayatlarını korudular hem salgının yayılmasını önlediler. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kadar 65 yaş ve üstü vatandaşımız var. Bu şikayetleri biz de alıyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunları dinliyor. Cumhurbaşkanımızın şöyle bir talimatı oldu. ‘Bilim Kurulu’nun bu konudaki değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Kabine Toplantısı’nda bu konuyu değerlendirelim. Bilim Kurulu’nun kanaati çerçevesinde de bu konuda bir karar alalım.’ dedi. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın bu konuda da bazı güzel haberleri olabilir.”