ABD’de Şok İddia: Öğrenciler Para İçin Virüse Yakalanıyor

ABD’de bulunan Brigham Young Üniversitesi, yayınladığı açıklamayla ülke genelini şoka soktu. Açıklamaya göre üniversite öğrencilerinden bazıları Plazma Bağışı üzerinden para kazanabilmek için kasıtlı olarak Korona virüs’e yakalanmaya çalışıyor. Üniversite yönetimi iddialar üzerine inceleme başlattığını da açıkladı.

ABD’nin Idaho eyaleti içerisinde bulunan Brigham Young Üniversitesi, yayınladığı açıklamayla öğrencilerine uyarıda bulundu. Üniversitede Plazma Bağışı yoluyla para kazanmak için kendisine korona virüs bulaştıran bazı öğrencilerine yapmamaları konusunda uyarıda bulunan yönetim, bu öğrencilerin tespit edilip okuldan uzaklaştırılması için çalışmalara başlayacağını da ekledi.

Para için böyle yollara başvurulmasının ve söylentilerin doğru çıkılmasından endişe ettiklerini belirten üniversite yönetimi, açıklamayı iddiaların doğru olmadığını umduklarını ancak doğru olması durumunda öğrencilere yaptırım uygulanıp okulla ilişiklerini keseceğini açıkladı.

Henüz bu konu hakkında somut kanıt bulunmasa da Idaho Halk Sağlığı Birimi Sözcüsü Mimi Taylor da bu iddiaları duyduğunu ve yerel kan bankalarının Plazma Bağışı için 200 dolara kadar ödeme yapıldığını ifade etti.

Üniversite yönetimi bu konu üzerine ek olarak maddi problem yaşayan kişilerin riskli yöntemler yerine yönetime başvurulması gerektiğini, halk sağlığını riske atmamak için her şeyi yapmak istediğini açıkladı.

Sağlık yetkilileri tarafından “Yüksek Riskli Bölge” olarak ilan edilen Brigham Young Üniversitesi’nin bulunduğu yer olan Madison’da vakaların çoğunluğunun okullarda görüldüğü yaklaşık 50 bin kişinin etkilendiği biliniyor ve yaklaşık 25 bin aktif vakası olduğu tahmin ediliyor.