ABD’den Kan Donduran Açıklama: Aşı İçin 250 Bin Köpekbalığı Öldürülebilir

Shark Allies (Köpekbalığı Dostları) örgütü, Dünya çapında Yeni Tip Koronavirüs aşısı çalışmaları nedeniyle 250 Bin’den fazla köpekbalığının katledilebileceğini açıkladı.

Covid-19 dünya genelinde etkin olduğundan beri aşı çalışmaları son sürat devam ediyor. Amerika merkezli Shark Allies (Köpekbalığı Dostları) örgütü, internette yayınladığı açıklamayla Covid-19 aşısı için denemelerin, ileride yaşanabilecek köpekbalığı katliamına dikkat çekti.

Aşı çalışmaları için yılda ortalama 3 milyona yakın köpekbalığının öldürüldüğünü açıklayan Amerika merkezli Shark Allies (Köpekbalığı Dostları) örgütü Covid-19 aşısı çalışmaları nedeniyle aşıya talebin artacağını ve bu nedenle aşının bir dozu için en az 250 bin köpekbalığının katledileceğine ve doz miktarının arttırılması durumunda bu sayının iki katına çıkacağını açıkladı.

Covid-19 aşısının ve birçok hastalık için kullanılan aşının ana maddesi olarak bilinen Squalene köpekbalıklarının karaciğeri içerisinde yer alan bir salgıdır. Aşı için gerekli azami miktarda Squalene üretmek için en az 3 bin köpekbalığının katledileceğini açıklayan örgüt, bilim insanlarının çalışmalarını yavaşlatmadan veya durdurmadan köpekbalığı neslinin koruyup aşı için daha farklı seçeneklere yönlenmesi için internet üzerinde bir imza kampanyası başlattı.

Örgüt yaptığı açıklamada Squalene ile benzer etkiyi veren bitki ve bakteri çeşitleri önererek bilim insanlarını bu konular üzerinde araştırma yapmaya çağırdı.