ABD’nin Yeni Başkanı Joe Biden

Hala oy sayımları devam eden ABD’de Başkanlık yarışının mevcut sonuçlara göre galibi Joe Biden oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre seçim için gerekli olan 270 delegeden 290’ını toplayan Joe Biden seçimi kazandı. Biden’ın resmi delege sayısı oylamaların sona ermesinden sonra açıklanması beklenirken rakibi mevcut Başkan Donald Trump 214 delegeyle seçimi 2. tamamladı.

ABD’de gerçekleştirilen Başkanlık seçimi ilklere imza attı. Pandemi nedeniyle geleneksel yöntemle oy verilmeyen ve posta yoluyla oylama yapılan ilk başkanlık seçimi olmasının yanı sıra Biden ile birlikte seçilen Kamala Harris ABD tarihinin ilk kadın Başkan yardımcısı oldu.

Donald Trump, 20 yıl aradan sonra 2. Başkanlık yarışında kaybeden  George HR. Bush’tan sonra ikinci Cumhuriyetçi aday oldu.

Biden 1972’de Delawere’de senatörlük kazanarak başladığı siyasi kariyerinde 2 dönem boyunca Barack Obama’nın Başkan yardımcılığını yaptıktan sonra 77 yaşında ABD’nin 46. Başkanı olarak, Amerika’nın seçilmiş en yaşlı Başkanı unvanıyla kariyerinin zirvesine çıktı.

Ocak ayında görevine başlayacak olan Biden, John F. Kennedy’den sonra ülkeyi yönetecek 2. Katolik Başkan olacak. Ülkeyi yönetmiş Başkanların hepsinin Protestan olduğu biliniyordu.

Trump’ın avukatı: Gerekli tüm yasal işlemleri yapacağız

Mevcut Başkan Donald Trump’tan açıklama gelmezken Trump’ın seçim kampanyasını yürüten ekip yasal hamlelerin geleceğini duyurarak başvuruların ve itirazların süreceğini açıkladı.

Trump’ın avukatı Rudy Giuliani Philadelphia’da düzenlediği basın toplantısında Pennsylvania ve bazı eyaletlerde seçim sahterkarlığı yapıldığını öne sürdü. Daha önce kanıtlanmış seçim sahterkarlıklarını hatırlatan Giuliani, seçmenlerin görevliden uzaklaştırılmasının seçim hilelerine sebep olduğunu ve oyların hiçbir Cumhuriyetçi tarafından görülmediğini açıkladı.

Georgia, Michigan, Kuzey Carolina’da da aynı durum ile karşılaştıklarını belirten Giuliani, Pazartesiden itibaren Pennsylvania’da ve diğer eyaletlerde bu seçimlerde gerçekleşen problemler ve sahtekârlıklar sebebi ile davalar açacaklarını belirtti.

Biden’dan ilk açıklama: Birlik olursak başaracağız

Seçimden sonra açıklama yapan Biden, “Seçim süreci biterken, öfkeyi ve sert sözleri geride bırakmak ve bir ulus olarak bir araya gelmenin zamanı. ABD’nin birleşmesi gerek ve yaralarını sarması. Biz Amerika Birleşik Devletleri’yiz. Ve birlik olursak başaramayacağımız şey yok”

Biden, “Amerikan halkının bana ve başkan yardımcısı Kamala Harris’e duyduğu güven beni onurlandırdı. Belirsizliğin yaşandığı günlerde rekor sayıda ABD’li oy kullandı. Tekrar demokrasinin Amerika’nın kalbinde attığını gözler önüne serdi” ifadelerini kullandı.

Seçimin ardından Biden ve Harris sosyal medya hesaplarına “Aday” yerine “Seçilmiş” kelimelerini ekledi.