Allah Sosyal Medyada da İyilerle Karşılaştırsın

Bahar Ceren Toksöz / ceren@haberinizi.com

Ne güzel bir şey değil mi? Hiç tanımadığınız birine ulaşabilmek. Ona istediğinizi yazabilmek. Onun her şeyini takip edebilmek. Nerde, kiminle, ne yapıyor bilmek. En güzel hallerine bakıp, gülümseyebilmek. Evet sosyal medya takiplerinden bahsediyorum.

Tehlikeli yanları da var maalesef ama ben bugün çok iyimserim. Haftalık burç yorumlarımda da böyle yazıyor. Bu hafta çok güzel geçecekmiş. Sosyal medyadan öğrendim tabii ki.

Her şeye, herkese çabucak ulaşabiliyor, her türlü bilgiyi edinebiliyorum. Daha ne olsun?

Tabi bu ben ve benim gibi her gördüğünü okuyanlar için geçerli. Ve tabi bilgi kirliliğine de maruz kalabiliyorum. E bilginin doğru olduğunu teyit etmek için daha çok okumak, araştırmak gerekiyor.

Neyse konumuz kolay erişim. Bir yerde birini görüyorsunuz adını bilmeseniz de mekanda bildirim yapmışsa onu hemen bulabiliyorsunuz. Arkadaşlık isteği gönderebiliyor, eğer profili açıksa buna bile gerek olmadan onu takibe alabiliyorsunuz. E daha ne olsun? Hiç tanımadığınız birinin hayatına burnunuzu sokup, istediğiniz kadar gözlemleyip, dilediğinizi yazabiliyorsunuz. Bundan rahatsızsanız profilinizi kapatmanız yeterli. Ya da sıkı hayranınızın sizi takip etmesini istemiyorsanız engelliyorsunuz böylece hayatınızdan da çıkarabiliyorsunuz.

Ne kadar güzel ve işlevsel değil mi?

Eskiden bilgisayar yoktu. Hayatımıza girince bilgisayarsız bir şey yapamaz olduk. Şimdi ise internet olmayınca bilgisayarların bir anlamı kalmadı. Kolaya çabuk alışıyoruz. Hele ki artık dünya avucumuzun içinde. Keşke gerçek amacına uygun kullansak.

Arkadaşlık kurmak, onu yürütmek günümüzde çok zor. Kimseye güven olmuyor. Güvensiz, yalnız, tek başımıza yaşamaya çalışırken e üstüne hayat pahalılığını da ekleyince dışarıya çıkıp sosyalleşemiyoruz. Bu durumda sosyal medya yine imdadımıza yetişiyor. Ancak bir sürü sorunu da beraberinde getirerek.

Sosyal medyada bir erkeğin isteğini kabul ediyorsanız aranan kadın gözüyle bakılmanız kaçınılmaz. Siz bir erkeğe istek gönderirseniz durum yine değişmiyor. Erkekler için de zor durum. Direk avcı muamelesine maruz kalıyorlar. Yazışmalarla derdini anlatmak, yüzünü görmediğin kişinin doğruyu söyleyip söylemediğini bilememek ciddi sorun teşkil ediyor. Yani kendini ifade etmek, derdini anlatmaya çalışmak deve hendek meselesini hatırlatıyor.

Hayat zor yahu!

Aslında her şeyin güzel yanları dururken, zor yanlarıyla uğraşmaya çalışmak çok zor.

Oysa ki, yeni insanlar tanımak, farklı konular konuşmak, yeni hayatlara ortak olmak, değişik fikirleri tartışmak ne de güzel.

Belki normal hayatınızda hiç tanıyamayacağınız insanlarla karşılaşabileceğiniz bir mecranın da anca bu kadar canı(!) çıkarılır.

Annemin ben her evden çıkışımda arkamdan ettiği bir dua var. “Allah iyilerle karşılaştırsın.” Bunu artık bilgisayar başına geçince de söylese iyi olacak galiba, ne dersiniz?