Almanya’da Dünyanın En Büyük Çocuk İstismarı Ağı Çökertildi

Alman Polisi, yaptığı operasyonla 400 bini aşkın üyesi bulunan dünyanın en büyük çocuk istismarı görüntülerinin paylaşıldığı Darknet ağını çökertti. Platformla bağlantısı bulunan 4 kişi tutuklandı.

Frankfurt savcılığı ve Federal Kriminal Dairesi yayınladığı açıklamada, 2019’dan beri faaliyet gösteren ve normal internet sağlayıcılarının erişemediği özel ağ olarak bilinen Darknet ağı üzerinden erişilebilen BOYSTOWN isimli çocuk istismarı ve pornografi görüntüleri ağının çökertildiğini duyurdu.

Dünya çapında 400 binden fazla üyesi bulunan sitede çocukların müstehcen görüntülerini kullanıcılara sattığı tespit edildi.

Savcılar, görüntülerin arasında küçük çocukların istismar edilirken çekilen görüntülerin de olduğunu belirtti.

Platformla bağlantısı olduğu tespit edilen 4 kişi tutuklandı. Yaşları 40 ila 64 yaş aralığında olan zanlılardan 3’ünün Almanya’da bir kişinin de Güney Amerika’da yaşadığı açıklandı.

Tutuklananlar arasında Hamburg’da yaşayan 64 yaşındaki kişinin, platformun en aktif üyesi olduğu, üye olduğu 2019 yılından bu yana siteye 3 bin 500’den fazla çocuk istismarı görüntülerinin gönderdiği ortaya çıktı.

Alman Polisi, geçtiğimiz ocak ayında Darknet’in en büyük uyuşturucu, çalıntı kart verileri ve zararlı virüs yazılımı piyasasını çökertmişti. Yapılan operasyonun ardından siteyi işleten Avustralya uyruklu bir kişiyi tutuklarken, sitenin kapatıldığını da açıklamıştı.

Darknet nedir?

Dark web ile Darknet çok karıştırılan kavramdır. Dark web veya Deep web, yalnızca özel bir web tarayıcısı ile erişilebilen internet ağıdır. İnternet etkinliğini anonim ve gizli tutmak için kullanılır; bu da, hem yasal hem de yasa dışı uygulamalar için yararlıdır. Bazıları devletlerin getirdiği yasakları veya sansürleri delmek için kullanır, ancak son derece yasa dışı faaliyetler için kullanıldığı da bilinmektedir.

Darknet endekslenmeyen ve yalnızca özel web tarayıcıları veya web yapılandırmasıyla erişilebilen sitelerini ifade eder. Küçük çaplı yüzeysel ağdan çok daha küçük olan Dark Web, Deep Web’in bir parçası olarak kabul edilir.

Dark Web, az sayıda kişinin etkileşim kurabileceği veya görebileceği, Deep Web’in son derece gizli bir bölümüdür. Başka bir deyişle Deep Web, Dark Web dahil olmak üzere her şeyin üzerini doğru yazılımlarla erişilebilir olacak şekilde kapatır.

Bir zamanlar siber suçlular ve siber polislerin sıklıkla kullandığı Deep Web ve Darknet, özel yazılımların çıkmasının ardından herkesin erişebileceği ağ haline geldi. Özel site kodlarına sahip olan Deep web sisteminde kullanıcıların siteleri normal arama motoru aracılığıyla bulmaları mümkün değildir.