Almanya’da Sanal Nefret Suçlarına Hapis Cezası Getirildi

Almanya, giderek artan sanal nefret ve taciz vakaları için 3 Nisan’da yürürlüğe geçirdiği internette aşırı sağ ve nefret suçları ile mücadele yasasıyla, internette nefret suçu işleyen, başkalarını taciz ya da tehdit edenlere hapis cezası getirildi.

Almanya, yürürlüğe giren yeni yasayla beraber sosyal medya hesapları üzerinden hakaret edene 2 yıl, ölümle ve tecavüzle tehditte bulunana 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Şubat 2022’den itibaren ise Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, aşırı sağcı, ırkçı söylemler veya halkı kışkırtıcı, taciz, tecavüz ya da ölüm tehdidi içeren paylaşımları silmek zorunda kalacak ve ayrıca paylaşımları derhal Federal Suç Dairesi’ne bildirmekle yükümlü olacak.

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, yasa hakkında yaptığı açıklamada “Artık internette nefret suçu işleyenler ve insanları tehdit edenler hakkında soruşturma açılabilecek ve bu doğrultuda yargılama yapılabilecek. Polis ve yargı, insanlık dışı tahrik ile çok daha kararlı bir şekilde mücadele edebilecek” sözlerini kullandı.