Apple, İsmi Nedeniyle Kaldırmayı Düşündüğü Uygulamayı Kaldırmaktan Vazgeçti

Apple, 2014 yılından bu yana uygulama mağazasında yer alan ve binlerce kullanıcıya sahip Amphetamine uygulaması hakkındaki kararını değiştirdi ve uygulamayı kaldırmayacağını açıkladı.

Amerikan teknoloji devi Apple, uygulama mağazası AppStore’daki bazı uygulamalara yönelik aldığı kararlarla çoğu zaman kullanıcılarının isyanlarına sebep oluyor. Yakın zamanda Mac kullanıcılarının fazlasıyla severek kullandığı bir uygulama hakkında kaldırma kararının alındığının duyurulması kullanıcıları bir isyana sürüklemişti. Amphetamine adlı uygulama, isminin bir uyuşturucu maddeden gelmesi gerekçe gösterilerek gelecekte kaldırılacaktı.

Mac bilgisayarlarını sürekli açık tutmaya yarayan Amphetamine uygulaması tamamen ücretsiz ve binlerce kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyordu. Apple bu uygulamayı, uyuşturucu madde kullanımına teşvik edildiği ve isimlendirme politikalarına uyulmadığını öne atarak kaldırmaya hazırlanıyordu ancak Apple ani kararla uygulamayı kaldırmaktan vazgeçti.

Bu kararın arkasında uygulama geliştiricisi William Gustafson’un girişimi yatıyor. Gustafson, amfetaminin ABD’de yasal olduğunu (özel reçeteyle) ve kullanıma teşvik edecek bir girişimde bulunmadığını belirtti. Geliştirici, Apple’ın temyiz sürecinden yararlandı ve Apple kararını geri çekti. Dev şirket, Gustafson’un amfetamini “metaforik” ve “tıbbi anlamda” referans aldığını onayladı.

AppStore’da yaşanan bu gelişme, uygulamanın kullanıcılarının yüzünü güldürürken bazı tartışmaların başlamasına sebep oldu. Kullanıcılar, AppStore’u denetleyen kişilerin kötü amaçlı yazılımları engelleyebildiği konusunda hemfikir olsa da bu durum aynı zamanda denetleyicilerin kuralları farklı yorumlamalarına da sahne olabiliyor.

Bunun yanı sıra Amphetamine uygulaması AppStore’da sıkça yorum toplayan uygulamalardan birisi. 2014 yılından beri mağazada yer alan uygulama bugüne kadar 1500’e yakın yorum aldı. Öte yandan William, bu olaydan önce Apple ve AppStore denetleyicileriyle uygulama ismi konusunda iletişime geçtiğini, bugüne kadar bir sorun çıkmadığını ifade etti.