Apple, Uygulama Mağazasından Binlerce Oyunu Kaldırmaya Hazırlanıyor

Apple, yeni lisanslama kuralları sebebiyle uygulama mağazası App Store’dan uygunsuz oyunları kaldırmaya hazırlanıyor. Şirket, geliştiricilere 31 Aralık’tan önce gerekli lisansları almaları için uyarılar göndermeye başladı.

Digital Information World’ün haberine göre, Çin’in lisanslanmamış oyunları ülkesinde engellemeye başlamasının ardından Apple da uygulama mağazasından oyunları kaldırmaya başlayacak. Buna göre Apple, yeni lisanslama standartları gereğince binlerce oyunu uygulama mağazasından kaldırmaya hazırlanıyor.

Ayrıca Çin’de bu uygulamanın kapsamına sadece oyunlar değil aynı zamanda uygulamalar da giriyor. Apple da Çin geliştiricileri ücretli oyunların kaldırılmasıyla ilgili olarak uyarmaya başladı. Hangi uygulamaların kaldırılacağı tartışılırken detaylar kısa sürede ortaya çıktı.

Apple, gerçek para ile uygulama içi satış yapan oyunları kaldıracak

App Store’dan kaldırılma riskiyle karşı karşıya olan oyunlar, gerçek parayla uygulama içi satın almaya sahip olan yapımlar. Hükümetten bu uygulama içi satın alma lisansı almayan oyunlar, mağazadan kaldırılacak. Apple da geliştiricilerin bu konuyu ciddiye almaları gerektiğini ve 31 Aralık tarihinden önce lisanslarını almaları gerektiğini söylüyor.

Hükümetten gerekli lisansı almayan oyunların yayınlanmasına izin verilmiyor. Bu kurallar aslında uzun süredir geçerliliğini koruyordu ancak kuralı dikkate alan şirket sayısı az olduğu için Çin hükümeti bu konudaki kurallarını daha da katılaştırdı.

Buna göre Çin yönetimi, gerekli olan lisansı almayan 100’den fazla uygulamayı kaldırıyor. Çin yönetiminin kaldırılmasını istediği uygulamalar arasında Tripadvisor gibi popüler uygulamalar da bulunuyor. Yeni katı kurallar, App Store’un istatistiklerine de yansımış durumda.

Digital Information World’ün açıkladığı istatistiklerine göre geçtiğimiz sene App Store’da 272 bin oyun bulunuyordu. 2020 yılında bu oyunların 94 bin tanesi kaldırıldı. Bu sayı 2019 yılında 25 bindi. Aynı site, 1 yılda neredeyse 4 katı oyunun kaldırıldığını belirtti. 2021’de rekor sayıda hem uygulama hem de oyunların kaldırılacağı tahmin ediliyor.