Apple’dan Kendini Onarabilir Ekranlı Telefon Geliyor

Apple’ın ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı patent başvurusuyla kendini onarabilir ekran üzerine çalıştıkları ortaya çıktı. İddiaya göre Apple bu ekranı katlanabilir iPhone serisinde kullanacak.

Katlanabilir telefon akımına Apple’ın kendisini onarabilen ekranlı iPhone serisiyle katılacağı iddia edildi. Patently Apple sitesinin yayınladığı patent görüntüleri ve iddialarına göre ocak ayında kendini onarabilir ekran patenti başvuru yapan Apple, kendini onarabilen ekranları katlanabilir iPhone serisinde kullanılacak ve katlanmalar sonucu oluşan izlerin kendi kendine onarılacağı iddia edildi.

Patently Apple sitesi, ayrıca olası katlanabilir iPhone modelinin sahip olacağı özellikleri de paylaştı. Ekranın kaplaması esnekliğini arttırmak amaçlı esneyen katmanını elastomerle kaplayacaklar. Kendini iyileştirme süreci bu katmanda olan ısı, ışık veya elektrik dalgasıyla başlatılıp başka bir dış etkenle hızlandırılır olacak. Ayrıca Apple ekranın sabit bir yerde bükülmesini sağlayacak menteşe üzerinde de çalıştığı iddialar arasında.

Katlanabilir telefon kullanımı sırasında oluşan en büyük sorun sürekli katlanıp açılma durumuna bağlı ekranda oluşan çökmeler, çizilmeler ve katlama yerlerinin gevşemesi olmuştur. Samsung, Galaxy Fold serisinin ilk telefonu katlama noktasında oluşan ekran buruşukluğu sorunları nedeniyle çokça eleştirilmiş ve Samsung bu sorunu yaşayan telefonları toplatmıştı.

İddialara göre Apple geliştirdiği özel menteşesi ve elastomer katmanı sayesinde katlanmalara bağlı oluşan çizikler ve çökmeler en aza indirilerek ekranın zarar görmesini engellenecek. Bu özellik her şarj sırasında tetiklenebilir olacak ve şarjdan çıkarıldıktan sonra kullanılır olacak. Kolay kırılır ekranlarıyla bilinen iPhone serisinin yeni nesil modellerinde bu ekranın içerip içereceğine dair henüz bilgi yok. Apple katlanabilir telefon iddialarına karşı halen sessiz kalırken patentin hangi Apple ürününde kullanılacağı netleşmedi.