Arpacık Nedir ve Arpacık Tedavisi

Arpacık, göz kapağında oluşan ve genellikle de kirpik diplerinde oluşan bir bakteri kolonisi sonucu oluşan enfeksiyonla ortaya çıkan sivilceye benzer bir kırmızı şişliktir. Bu şişliğin içi iltihaplı bir apsedir. Çoğu insanda stafilokok bakterisinin yol açtığı göz enfeksiyonlarından sadece birisidir. Gözde ağrımalar, batmalar, yanmalar, sulanmalar ve kaşıntılar oluşturmaktadır. Ayrıca göz burada ışığa karşı da hassasiyet kazanmaktadır. Arpacık genellikle halk ağzında it dirseği gibi adlarla da bilinir. Bazı kişilerde anormal olarak göz kapağının derinliklerinde de oluşabilmektedir.

Arpacık Neden Oluşur?

Stafilokok bakterisi bunun ilk sebebidir. Bu bakteri, arpacıkların %90’ını oluşturur. Burunda bulunan bu bakteri türü kolaylıkla gözünüze bulaşabilir. Burnunuzu sildiğinizde ellerinizi gözlerinizle temas haline getirmemelisiniz. Bu bakteri türü kirpik diplerine yerleşerek burada tıkanmaya ve enfeksiyona yol açar.

Göz kapağı iltihabınız var ise de göz kapağı bezinizin sıklıkla tıkanması ve sonuç olarak arpacık oluşması görülebilir.

Göz kapağı enfeksiyonlarınızın olması sonucu yağ bezeleriniz tıkanır ve sonucunda enfeksiyon ortaya çıkar. Bu da arpacık oluşturur. Kanda bulunan yüksek yağ oranı insanlarda yağ bezelerinin kapama ihtimalini artırmaktadır.

Göz kapağı iltihapları da nedenlerden birisidir. Kronik blefarit şikâyetiniz bulunuyorsa ve göz kapağı bezlerinizin bakteri sorunlarıyla sıklıkla tıkandığını biliyorsanız gözde arpacık oluşacak demektir.

Vitaminlerinizi tam almazsanız vücudunuz dirençsiz kalır. Bunun sonucunda da vitamin eksikliği ortaya çıkar. Metabolizmanız güçsüz düşer ve vücut savunmanız çöker. Bu sırada da dirençsiz vücutta bakteriler daha kolay enfeksiyon oluşturabilir. Arpacık ta bu oluşacak enfeksiyonlardan birisidir.

Yapılan makyajın akşamları silinmemesi sonucunda da arpacık oluşabilir. Ya da başkasının makyaj malzemelerini kullanmanız sonucunda da arpacığınız gelişim gösterebilir. Ayrıca ergenliğe girme, bahar alerjisi, gözde kullanılan kozmetikler, fiziksel olarak yatkınlıklar, yoğun stres, yağlı bir beslenme, bazı ilaçlar da arpacık oluşumuna zemin hazırlar.

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık genellikle bir ilaç kullanmadan iki hafta gibi bir sürede ortadan kalkar. İçerideki apsenin boşalmasıyla ortadan kalkmaktadır. Bir hafta sonrasında arpacığınız gözünüzden kaybolmadıysa doktora gitmeniz gerekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler.

  • Arpacığınızın apsesini patlatmayın.
  • İltihaplı bölgeyle el temasında bulunmayın.
  • Göz bölgesini sabunlu ve ılık suyla temiz tutun.
  • Apseli bölge için sıcak kompres yapın.
  • Apse kurutma amaçlı antibiyotikler alabilirsiniz.