Artık ÖSYM’de Zorunlu: HES Kodu Olmayan ALES’e Giremeyecek

ÖSYM Beklenen ALES kılavuzunu yayınladı. ALES/2 Sınavına girecek olanlara HES kodu zorunluluğu resmi olarak getirildi. 1 – 12 Ekim tarihinde yapılacak başvurunun detayları neler?

Bugün başlayan ALES/2 sınavı kayıtlarında artık HES (Hayat Eve Sığar) kodu zorunlu olacak. Sağlık Bakanlığı’nın kontrollü sosyal hayat için başta ulaşım olmak üzere çeşitli amaçlarda kişilerle teması ve Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan kod olarak tanıttığı HES kodu, artık ÖSYM’nin sınavlarında da zorunlu oldu.

HES kodunun zorunlu olduğu ilk sınav ALES/2 oldu. 6 Aralık’ta yapılacak sınav için kayıt sırasında adayların mutlaka geçerli HES koduyla sınava girmeleri zorunlu olacak. ALES sınavına başvurmak için HES koduyla birlikte ÖSYM’ye 130 TL sınav ücretinin verilmesi gerekiyor.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanın 3 Yolu vardır.

  1. Hayat Eve Sığar uygulamasını mobil platformlarda indirerek TC kimlik numarasıyla giriş yaparak uygulama içerisinde yer alan “HES Kodu Oluştur” kısmına dokunularak alınabilir.
  2. Cep telefonu üzerinden HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım geçerlilik süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e kısa mesaj göndererek alınabilir.

    TC kimlik numarası bulunmayan kişiler için kişiler için pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, uyruk, pasaport seri numarası, doğum yılı, soyadı yazarak 2023’e kısa mesaj göndererek de alabilir.
  3. E-Devlet sistemi üzerinden HES kodu araması yaparak oluşturabilirsiniz.