Aspirin ile Diş Çürüme Tedavisi

0
680
Aspirin ile Diş Çürüme Tedavisi

Araştırmacılar aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan çürümeleri onarabileceğini ortaya koydu. En çok bilinen ve en yaygın olan diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve diş ağrısına neden oluyor. Aspirin uzun yıllar genellikle baş ağrısı için ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç.

Aspirin ile Diş Çürüme Tedavisi

Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nde gözlemlenen araştırma sonrasında, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağladığı ortaya konuldu. Queen’s Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi profesörlerinden Ikhlas El Karim, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor.

İngiltere Diş Araştırmaları Derneği yıllık konferansında sunulan araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aspirinin dişin kendi  hücrelerini üretmek için gerekli olan gen takfiyesine yardımcı olacağının daha önceki araştırmalarda da ortaya koyulduğu belirtildi.

Makale Haberinizi.com’a aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here