Aspirin Kovid-19 Ölüm Riskini Azaltıyor

Korona virüsü salgını ile mücadele tüm dünyada hızla devam ederken bazı araştırmalar ise yüreklere su serpiyor. Bu konuda ABD’den sevindiren bir haber geldi ve Aspirin ilacının korona virüsüne bağlı ölüm oranlarını yüzde 50 düşürdüğü iddia edildi.

Salgın dünyada can almaya devam ederken ABD’den gelen haber heyecanlandırdı. Bilim insanları gece gündüz demeden virüsü yenecek bir aşı geliştirmek ya da tedavisinde etkili olacak bir ilaç bulmak için çalışıyorlar. Amerika’dan bu konuda yeni bir haber geldi ve umutlar arttı. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre aspirin kullanmak korona virüsü hastalığında olumlu sonuçlar sağlıyor.

Ölüm Riskini Yüzde 47 Azaltıyor

Uzmanların yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre hastanede korona virüs tedavisi gören hastalar arasında düzenli olarak aspirin kullananların virüs kaynaklı ölüm riskinde %47’lik bir düşüş görüldü. Bu çalışma kapsamında hastaneye yatırılan korona virüs hastalarından kalp-damar hastalıkları için düzenli aspirin kullanan ve kullanmayan hastalar karşılaştırıldı.

Hastalar içinde düzenli aspirin kullanan kişilerin yoğun bakıma kaldırılma oranlarının %43, solunum cihazına bağlanma oranlarının ise %44 daha az olduğu görülürken bu oranlara ek olarak aspirin kullanımının da ölüm riskini neredeyse yarı yarıya azalttığı bulgusuna rastlandığı vurgulandı.

Çalışmayı gerçekleştiren ekip, araştırma konusunda temkinli de olsa iyimserliğe sahip olduklarını, bunun aspirinin hem ucuz hem de kolay ulaşılabilir bir ilaç olması nedeniyle korona virüs tedavisinde çığır açabilecek sonuçları olabileceğini düşünüyor.