Avrupa ve İngiltere’de Kovid-19 Önlemleri Geri Döndü

Korona virüs salgınından en ağır etkilenen ülkelerden İngiltere, yeni Kovid-19 tedbirlerini duyurdu. Bununla birlikte Avrupa ülkeleri eskiden uyguladığı tedbirlere geri dönüş yaptı. Avrupa, tedbirlerinin arttırılacağını açıkladı.

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının Kasım ayında başlayan korona virüs salgınının 1. yıl dönümüne sayılı günler kalırken salgından en ağır etkilenen başta İngiltere olmak üzere birçok ülke yeni Kovid-19 tedbirlerini duyurdu.

İngiltere:

Başbakan Boris Johnson, ülkede halen uygulanmakta olan tedbirleri içeren yeni bir tedbir sistemi uygulayacağını açıklarken, mevcut kısıtlamalara eklenecek yeni kısıtlamaları duyurdu.

İngiltere’de geçerli olan yeni tedbirlerde bölgenin vaka durumuna göre orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere 3 farklı seviyeye göre bölgeler kararlaştırıldı. Her 100 bin kişide en fazla 100 vaka görülen bölgeler “Orta seviye risk” bölgesi, Her 100 bin kişide 100’ün üstünde vaka görülen yerler “Yüksek seviye risk” bölgesi ve daha yüksek günlük vaka sayısına sahip olan bölgeler “Çok yüksek seviye” risk bölgesi ilan edilecek.

Ülkedeki kesinleşmiş tek “çok yüksek risk” bölgesi her 100 bin kişide 600 vakanın tespit edildiği Liverpool ve çevresinde yer alan 4 5 bölgenin daha olması bekleniyor. Çok yüksek riskli bölgelerde mecbur olmadıkça toplu taşımaları kullanmama zorunluluğu, geceyi dışarıda geçirmeme yasakları gibi katı yasaklar uygulanacak.

Vaka sayılarının artışta olduğu ve son zamanlarda 70’ten fazla tedbirlere yönelik cezaların yazıldığı Manchester’da şimdilik durumu “Yüksek risk” seviyesindeyken ilerleyen zamanlarda “Çok yüksek risk” seviyesine alınabileceği söyleniyor.

Boris Johnson bunlar dışında ülke genelinde geçerli olan kısıtlamaları açıkladı. Johnson ayrıca bu tedbir ve kısıtlamaların yaklaşık 6 ay boyunca geçerli olacağını açıkladı. İşte bazılarının İskoçya’dan alındığı İngiltere’de yapılan kısıtlamalar:

 1. Barlar ve restoranlar saat 22:00’da kapatılacak.
 2. Yemek sunan işletmeler yalnızca masalara servis verecek.
 3. Masalara 6 kişiden fazla kişi oturtulamayacak ve aynı zamanda dışarıda da 6 kişiden fazla kişi gezemeyecek. Hatta İskoçya’da uygulanan ev ziyaretlerinde bile 6 kişi bulunmama kuralı İngiltere’de de uygulanacak.
 4. Çalışabilen herkes evinden çalışacak.
 5. Barda ve restoranda çalışanlara, market kasiyerleri, garson ve müşterilere maske takmak zorunlu.
 6. Taraftarlar ülke içerisinde yapılan herhangi bir spor etkinliğine katılmayacak.
 7. Maske takmayan veya tedbirlere uymayan kişilere 200 Sterlin ceza yazılacak.
 8. Özel etkinliklerde sosyal mesafelere uygun şekilde en fazla 15 kişi katılabilir. Cenazelerde ise bu sınır 30’a kadar çıkabilir.
 9. Yetişkinler kapalı alanda en fazla 6 kişi spor yapabilir. Çocuk ve engelli sporları istisna içerisine girebilir. Daha büyük takımlı sporlar ise devletin önerdiği tedbirlere uygun şekilde açık alanda yapılabilecek.

Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda yeni yerel kısıtlama ve karantina kurallarının da getirileceği açıklandı.

İskoçya:

İngiltere’de olduğu gibi İngiltere’ye komşu diğer Birleşik Krallık ülkeleri de yeni tedbirlerini duyurdu. Bunlardan en öne çıkanı bu Cuma yeni daha sert tedbirlerini yürürlüğe koyan İskoçya oldu. Merkez içerisinde yer alan tüm restoran ve barların erkenden kapatılacağını açıklayan İskoç Hükümeti’ne tepkiler artıyor.

Hastaneye yapılan başvuru sayısının artışından dolayı önlemlerini katılaştırdığını açıklanan ve konaklama sektörünün etkileneceği İskoçya’da yeni tedbirler şöyle:

 1. Cuma günü saat 18:00’dan itibaren barlar hem içeriye hem de dışa kapalı olacak.
 2. Lisansı olan tüm işletmeler 25 Ekime kadar kapalı kalacak ancak gel-al paket teslim şeklinde hizmet vermeye devam edecek.
 3. Alkol satmayan cafeler saat 18:00’ya kadar hizmet vermeye devam edecek.
 4. Alkol satan işletmeler iç mekanda servis yapmayacak. Yiyecek ve alkosüz içecekler için 06:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet verecek.
 5. Merkezde yer alan lisanslı işletmeler geçen ay getirilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle saat 22:00’a kadar hizmet verebilecek.
 6. İskoç otelleri müşterilerine sadece alkolsüz yemek servisi yapabilir.
 7. En fazla 20 kişiyle sınırlı olan ve tedbirlere uygun şekilde yapılan etkinliklerde, alkol servisi yapılabilecek.
 8. Kapalı veya açık mekanlarda ve ev ziyaretleri dahil en fazla 6 kişi bir araya gelebilecek.
 9. Müşteriler olası temaslılarla temas kurma durumlara karşı iletişim bilgilerini vermeli ve dışarıda maske takmalı ancak yemek yerken ya da içerken çıkarabilir.
 10. Çalışanların maske takması zorunludur ve sadece masa servisi yapabilir.
 11. Merkezde yer alan bilardo salonları, kumarhaneler, kapalı bowling salonları ve kumarhaneler 10 Ekim’den itibaren 2 haftalığına kapatıldı ve dışarıda yapılan etkinlikler yasaklandı.
 12. Temas gerektiren sporların antrenmanları askıya alınırken profesyonel sporcular çalışmaya devam edebilecek.
 13. Spor salonları bireysel çalışmalar için açık olacak ama çocuklar hariç grup egzersizleri yasaklandı.
 14. Okul ve iş dışında önemli ihtiyaçlar dışında toplu taşımaların kullanılmaması ve dışarıya çıkılmaması isteniyor.
Galler:

İngiltere’nin diken üstünde olan diğer komşusu Galler’de de durumlar İskoçya’dan farksız. 11 şehirde sıkı karantina ilan edilen ülke nüfusunun yarısından fazlası bu tedbirlere tabi kalacak. Galler’de şu uygulamaların yapıldığı biliniyor:

 1. İskoçya ile benzer tedbirlere sahip olan ülkede yasaklar İskoçya’nın aksine saat 22:00’da başlayacak ve alkollü ürün satışında sınırlama bulunmuyor.
 2. Bazı işletmelerde, bazı okullarda ve 11 yaş altı çocukların maske takması zorunlu değil ancak toplu alanlarda ve kapalı yerlerde maske takılması zorunlu.
 3. Tapınaklarda, kuaförlerde, sinemalarda, müzelerde, spor salonlarında ve birçok eğlence merkezi içerisinde maske takmak zorunlu.
 4. Etkinliklerde en fazla 30 kişi sosyal mesafe kurallarına uyarak katılım yapabilir.
 5. Halka açık sokak tuvaletleri pandemi sürecinde kapalı kalacak. Sokakta olmayan açık tuvaletler denetim altında tutulacak
 6. Yasağa uymayan kişi veya işletmeler 1.290 Sterlin’e varan cezalar alacak.
Avrupa’da eski tedbirler yeniden alınıyor

Avrupa’da vaka sayıları tırmanışa geçerken geçtiğimiz aylarda uygulanmış tedbirlerin yeniden ve daha katı şekilde uygulanacağına dair çeşitli ülkelerden açıklama geldi. Bu önlemler arasında parti yasakları, OHAL durumları ve dini tören kısıtlamaları yer alıyor.

Fransa:

Son 24 saatte 26.675 vaka ile en fazla 4. vaka artışı görülen ülkede toplam 691 bin 368 hasta var. Fransa bu vaka artışını durdurmak için yeni tedbirlerini duyurdu. Sonbaharın başlangıcıyla vaka sayıları tırmanışa geçen Fransa’da doktorlar, salgının yayılmasında gençlerin karantinadan sonra tedbirsiz sosyal hayata geçiş yapmasıyla virüsün yaymasının ana faktör olduğunu düşünüyor.

Artan test sayıları sayesinde kırsal kesimlerde salgın kısmen kontrol altına alınırken şehirde virüslerin hala yayıldığı gözlenmekte. Yetkililer bu durumu kontrol altına alabilmek için bölgesel sistem geliştirdiler. Yeni geliştirdikleri sistemde virüsün ağırlıklı yayıldığı ve vakalarının bulunduğu bölgeler kırmızı bölge olarak bilinmekle beraber virüs yoğunluğuna göre renkleri değişmekte.

Her renk farklı kısıtlamalar içeriyor. Geçtiğimiz cumartesi Lyon, Lille, Grenoble, Saint-Etienne ve Paris Kırmızı renkli yani en yüksek risk içeren şehirler olduğu açıklandı. Açıklamada bu bölgelerde her 100 bin kişi arasında 250 ila 300 kişi arasında değişen yeni vaka sayıları sebebiyle bu kararın alındığı belirtildi.

 1. Kırmızı bölgede barlar zorunlu olarak kapatılırken restoranlar ise sıkı tedbirlerle hizmet vermekte.
 2. Kırmızı alan içerisinde yer alan şehirlerde etkinlikler ve partiler en fazla 10 kişiyle sınırlandı.
 3. Fransa’da kapalı alanlarda çoğu işletmede maske zorunluyken bazı özel alanlar için özel ek kurallar getirildi.
 4. Kırmızı alan içerisinde 11 yaş üstü herkesin maske giymesi zorunludur.
 5. Daha düşük alarm seviyesinde olan bölgelerde etkinliklere en fazla 30 kişi katılabilir.

Karantinaya uymak isteyen işletmelere, çalışanlara ve uzaktan eğitime destek olmak için ekonomik yardımlar yaptığını açıklayan Fransa’da yapılan anketlerde ülkenin %35’i hükümetin virüsle mücadelesinden memnunken halkın %73’ünün virüsten hala korktuğu ortaya çıktı.

İspanya:

İspanya’da virüs nedeniyle 9 Ekim’de 15 günlük OHAL ilan edildi. Başkent Madrid ve çevresine tedbir için 7 bin polis görevlendirildi. Son 24 saatte 10 Bin’i aşan yeni vaka sayısı nedeniyle Olağanüstü Hal ilan eden İsptanya’da sağlık bakanlığı ülkemizde HES’e benzer uygulama yayınlamış olmasına rağmen halkın %10’unda bu uygulama indirilmiş durumda.

İspanya’da devam eden OHAL, 5 milyon kişiden fazlasını etkilemiş durumda. OHAL nedeniyle şehirlere mecbur kalınmadıkça giriş çıkış yasağı, bar ve işletmelerin OHAL boyunca kapalı kalmasına ve maskelerin zorunlu olarak takılmasına karar verildi.

İşletmelerin çalışma programlarında genişletme yapan İspanya hükümeti, salgın nedeniyle işsiz kalan veya evden çalışan kişilere yardım etmeye devam edeceğini açıkladı. Bununla birlikte İspanyada mevcut kısıtlamalar şu şekilde:

 1. Madrid içine ve dışına zorunlu nedenler olduğu için gidilemeyecek. OHAL süresi boyunca okul ve işe gidenler dışına herkesin dışarı çıkması yasaktır.
 2. Farklı alanlar arası sosyal temas sağlanmayacak.
 3. Otel ve restoranlar en fazla %50 oranında dolabilir ve saat 23:00’de kapatılacak.
 4. İşletmeler en fazla %50 oranında dolabilir ve en geç 22:00’da kapatılacak.
 5. Aile ve toplantı etkinlikleri en fazla 6 kişiyle sınırlanacaktır.
 6. İbadethaneler en fazla üçte biri kadar doluluk oranına sahip olacak.
 7. Maskeler toplu taşıma ve kalabalık alanlarda 6 yaş üstü herkese zorunlu.
İtalya:

İtalya’da vaka artışı kontrol altındayken sonbaharın başlangıcıyla birlikte kontrolden çıktı. Günlük 5 bin 700 vakanın görüldüğü İtalya’da eski kısıtlamaların geri döneceği ve ek olarak yeni kısıtlamaların eklendiği açıklandı.

 1. Açık kapalı alan fark etmeksizin, tüm mekanlarda maske takmak 6 yaş üstü herkese zorunlu.
 2. Barlar ve restoranlarda gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı öncesi kapatma zorunluluğu getirildi.
 3. 4 kişiden fazla kalabalık gruplara restoranlarda masa verilmeyecek.
 4. Partilerde ve dini törenlerde en fazla 20 kişi katılım sağlayabilecek.
 5. Hastane ve bakım evlerinde ziyaretçi yasağı getirildi.
 6. İnsanların olabildiğince uzakta çalışabilme zorunluluğu getirildi.
Almanya:

Almanya’da yasaklar hem şehir hayatı hem de yüksek riskli ülkeden gelen yerlileri ve ziyaretçileri kapsıyor. Son 24 saat içinde 3 bin 483 yeni vaka açıklayan Almanya’da artışlar yaşanmadan salgını kontrol altına almak hedefleniyor.

Hedefler doğrultusunda yurt dışına çıkmak isteyen Alman vatandaşlarının uyaran Alman hükümeti, büyük şehirler ve yüksek riskli bölgeler içerisinde geçerli yeni tedbirlerini uygulamaya başladı.

 1. Halka açık festivaller, büyük toplantılar, konserler ve spor etkinlikleri gibi yüksek katılım gerektiren etkinlik yasakları vaka oranı yüksek bölgelerde yıl sonuna kadar uzatıldı.
 2. Yüksek riskli bölgelerden gelen insanlara havalimanında test etme veya 15 gün karantinada kalma zorunluluğu da uzatıldı.
 3. Topluma açık alanlarda ve toplu taşımalarda maske takmayan kişiler en az 50 Euro para ile cezalandırılacak.
 4. Yüksek riskli bölgelerde halka açık toplantılar 50, özel toplantılar 25 kişi ile sınırlı olacak.
 5. Restoran ve barlara kimlik bilgileriyle giriş zorunluluğu getirildi. Yanlış bilgi verenler cezalandırılacak.
 6. Berlin gibi yüksek vaka oranlarının görüldüğü bölgelerde restoran ve işletmeler saat 23:00’de kapanacak.
 7. Yüksek riskli bölgelerde gece saatlerinde en fazla 5 kişinin veya aynı haneden en fazla 2 halkın dışarıda kalmasına izin verilecek.
Diğer Avrupa ülkeleri:

Yunanistan’da sadece sokakta değil artık iş yerlerinde de maske takma zorunluğu var. Yunan adalarına kişi sayısıyla sınırlı seyahat kısıtlamaları başladı.

Danimarka’da gece kulüpleri ve barlar en geç 22:00’da kapatılacak. Toplantı, düğün ve cenaze gibi yoğun katılım isteyen özel etkinliklerde maske takılacak.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de maske takmak artık sosyal mesafe kurallarının uyulduğu yerde zorunlu değil. Sosyal mesafenin mümkün olmadığı bölgelerde maskeler takılmaya devam edilecek. Cafe ve barlar 23:00’de yemek satan işletmeler 22:00’da kapatılacak. Gece kulüpleri ve parti alanları kapalı kalacak ve büyük etkinliklere izin verilmeyecek. Taraftarların stadyumlara belli kapasitede ve maskeyle alımına başlandı.

Portekiz’de okullar yeniden açılırken topluma açık alanlar 23:00’de kapatılacak. Toplu etkinliklerde en fazla 10 kişiye izin veriliyor.