Avrupa’nın En Büyük Veri Merkezinin Tesisinde Yangın Çıktı

General view of firefighters working to extinguish a fire at the French cloud computing company OVHcloud in Strasbourg, France, March 10, 2021. Sapeurs-pompiers du Bas-Rhin/Handout via REUTERS

Fransız menşeili bulut veri şirketi OVHcloud’un, Strazburg’taki tesisinde güç kaynağı arızası sebebiyle yangın çıktı. Yangında birçok web sitesinin yanında popüler bilgisayar oyunu olan Rust’ın verilerini de büyük ölçüde etkiledi.

İnternet dünyasını endişelendiren yangın 10 Mart’ta meydana geldi. Fransa‘nın Strazburg kentinde bulunan OVHcloud’un bulut bilişim tesisinde bir anda korkutucu bir yangın meydana geldi. Yangında 100’ün üstünde itfaiyeci görev alırken 40’ın üstünde arazöz yangını söndürme mücadelesinde yer aldı.

Nitekim yangın kısa sürede kontrol altına alınsa da sunucuda oluşan ve hasar kayıp miktarı büyük oldu. Şirketin CEO’su Octave Klaba, Twitter üzerinden sunucularda ciddi boyutlu bir yangın oluştuğunu ancak tesisin 2 saat içinde güvenli şekilde boşaltıldığını ve can kaybının olmadığını duyurdu.

SBG2 Yanarken, SBG1 ağır hasar aldı

Klaba, yangın hakkında gelişmeleri paylaşırken üzücü bir haber de paylaştı. İtfaiye ekiplerinin SBG2’deki yangını hala kontrol altına alamazken SBG1’in de büyük bölümünün yanarak ağır hasar aldığını belirtti. Ekipler yangının sıçramaması için SBG3 ve SBG4’ün de yangından etkilenmediğini ve önlemlerini sürdürdüğünü de diğer açıklamada belirtti.

Klaba, bir başka açıklamasında tesiste soğutma çalışmaları sürdüğü için SBG1, SBG3 ve SBG4’e erişemediklerini ve bir süre hizmet dışı kalacağını ilerleyen saatlerde belirtti.

Öte yandan itfaiyenin yaptığı incelemelerde yangının sebebinin SBG2’deki bir güç kaynağı arızasına bağlı elektrik kaçağı olduğu açıklandı.

Yanan sunucuların yerine yenisi verilecek

Octave Klaba, 3 ila 4 hafta içerisinde 10 bin sunucu ekleyeceklerini açıkladı. Bunun yanı sıra yangından etkilenen sunuculardan hizmet alan kullanıcılara da ücretsiz olarak yeni sunucular vereceği açıklandı.

Popüler site ve oyunlarda veri kaybı yaşandı

Yangının ardından ilk üzücü veri kaybı haber popüler bilgisayar oyunu Rust’tan geldi. Rust ekibi yaptığı açıklamada Avrupa sunucularının büyük kısmının hasar aldığını belirtirken hasar gören verilerin geri getirilemeyeceğini belirtti. Bunlarla birlikte oyunda yeni sunucuların yakın zamanda açılarak yaşanan olayı en kısa sürede telafi edeceklerini belirtti.

Bir diğer kötü haber de dijital içerik kütüphane uygulaması olan Piwigo’dan geldi. Piwigo ekibi yaptığı açıklamada sunuculardan birisinin yandığını ve yanan sunucudaki verilerin kurtarıldığını, kullanıcı verilerinin yangından etkilenmediğini belirtti.

Halka arz planlarını duyurmuşlardı

Şirket, müşterilerini yangının nedenleri ve sonuçları hakkında bilgilendireceğini de dile getirdi.

1999 yılında Klaba tarafından kurulan OVHcloud, pazara hakim olan ABD devleri Amazon Web Services, Microsoft’un Azure ve Google Cloud ile rekabet halinde.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ayrıntı vermeden potansiyel bir halka arz sürecini başlattığını açıklayan şirket, Fransa’daki 17, dünya genelindeki ise 32 veri merkezinden biri.