Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan’a Ateşkes Şartlarını Saydı

Bugün Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ateşkes için gerekli şartlarını Ermenistan’a saydı. Aliyev, Ermenistan’ın özür dileyip Karabağ’ın Azerbaycan’a ait olduğunu açıklamasını istedi.

Gence’ye yapılan saldırının ardından gözler Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yapacağı açıklamaya çevrilmişti. Beklenen açıklamayı İlham Aliyev kameralar önünde verdi. Çoğu tarihi eserlerin ve camilerin yıkıldığını belirten Aliyev, hasar gören, yıkılmış eserleri ve şehri restore edileceğini ifade etti.

Cebrail Şehri ve 9 köyün işgalden kurtarıldığının müjdesini veren Aliyev, biz öz toprağımız için halkımız için savaşıyoruz sözlerini söyledi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı eleştiren Aliyev, Paşinyan’ın herkesi aradığını ama kendisinin kimseyi aramadığını ifade ederken “Sen kimsin ki bize şart koyuyorsun? Şimdi ne şartı koyacaksın? Barış için yalvarıyorsun” dedi.

“Karabağ Ermeni değildir” diye açıklama yapılsın.

Aliyev, Paşinyan’a Azerbaycan halkından özür dilemesini, topraklardan sözde değil eylemle çekilmesini, Karabağ’ın Ermenilerin olmadığına dair açıklama yapılmasını ve geriye çekilme için tarih vererek ateşkesin sağlanabileceğini söyledi.