Azerbaycan’da İntihar Eden Genç Kızın Mesajları Dehşeti Ortaya Çıkardı

Azerbaycan’da yaşayan 20 yaşındaki Sevil Atakişiyeva’nın cansız bedeni yaşadığı apartmanın bahçesinde bir aracın üstüne düşmüş şekilde bulundu. Ailesi, kızlarının kendisini 20. kattan atarak intihar ettiğini iddia ederken internette paylaşılan konuşmalarda, genç kızın ailesinden şiddet gördüğü ve ölümle tehdit edildiği ortaya çıktı.

Olay Azerbaycan‘ın Bakü kentine bağlı Hatay ilçesinde 3 gün önce meydana geldi. Turizm bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Sevil Atakişiyeva’nın cansız bedeni yaşadığı apartmanın bahçesinde bir aracın üzerinde bulundu. Apartmanın 20. katında oturan ailesi, Atakişiyeva’nın kendisini öldürdüğünü öne sürerken internette paylaşılan konuşmalarda arkadaşları, Atakişiyeva’nın yıllardır şiddet gördüğü için ailesi tarafından öldürülmüş olma ihtimali üzerine duruyor.

Ailem beni ölümle tehdit ediyor

2019 Eylül ayı ve 2020 yılı içerisinde kadın hakları aktivisti Gulnara Mehdiyeva, sosyal medya hesabından Sevil Atakişiyeva ile konuşmalarını internette yayınladı. Atakişiyeva, mesajlarda aile içinde yaşadığı şiddeti detaylarıyla anlattı. Karmaşık bir aileye sahip olduğunu ve ailesinden sevgi ile saygı görmediğini belirten Atakişiyeva, annesinin eve 10 dakika geç gelmesinden dolayı ağıza alınmayacak hakaretler ettiğini, her hatada ölümle tehdit edildiğini aktardı. Bu ev ortamında nefes almanın zor olduğunu yazan Atakişiyeva, her gün telefonuna el konulduğunu ve bir erkekle en ufak bir hareket görüldüğü anda ailesinin dövdüklerini belirtti.

Babamın polis tanıdığı çoktur

Eğitim adı altında ülkeyi terk etme önerisinde bulunan Gulnara Mehdiyeva, kendi okulundan arkadaşlarıyla eve çıkarak bir süre aileden uzak kalacağını belirtse de genç kız, babasının polis tanıdığının çok olduğunu ve bunu öğrenmesi durumunda başlarının belaya gireceğini belirtti.

Evden kaçma durumunda bile babası veya dayılarının kendisini hızla bulup öldüreceğini aktaran Atakişiyeva, namus için geçmişte büyüklerinin daha önce bu cinayetleri işlediğini belirtti.

Başıma bir şey gelirse bu mesajı dikkate alın

Canından endişe ettiğini açıkça dile getiren Sevil Atakişiyeva, babasının kendisini öldürmesi durumunda arabasını satıp polise rüşvet olarak verebileceğini hatta kendisine zorla zehir içirip intihar mektubuyla intihar süsü verebileceğini belirtti ve son olarak konuşmasını başına bir şey gelmesi durumunda bu mesajları dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Yazışmaları paylaşan Gulnara Mehdiyeva, paylaşımına “Ölümünden sonra onun isteğini yerine getirmek zorundayım ve acı çekiyorum çünkü ben yaşarken son zamanlarda neler hissettiğini bilmiyorum.” notunu düştü.

Genç kızın ölümü hakkında soruşturma başlatıldı

Hatay adliyesi tarafından başlatılan soruşturmada Sevil Atakişiyeva’nın yazıştığı Gulnara Mehdiyeva’nın ifadesi alınırken aile hakkında soruşturma devam ediyor. Atakişiyeva’nın öğrencisi olduğu üniversite, yayınladığı yazıyla Sevil Atakişiyeva’nın unutulmayacağını açıkladı.