Bakan Koca: Türkiye İçin 3, İstanbul İçin 4. Pik Yaşanıyor

Günlerdir beklenen Korona Virüs Bilim Kurulu toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantıdan sonra açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin salgındaki en zor günlerini geçirdiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin merakla beklediği Bilim Kurulu toplantısından sonra kamera karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, artan vaka sayısı hakkında şu sözleri kullandı:

“Türkiye, salgındaki en zor günlerini geçirmektedir. Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır.”

Ayrıca Bakan Koca, hastanedeki doluluk oranları ve istatistiklerine değindi. Koca, “Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53’lere kadar düştü. 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6’sı, aşısı tanımlandığı halde halen aşısını yaptırmış durumda değil.” sözlerini kullandı.

Ramazan tedbirleri için yarın kritik gün

Gazetecilerin Ramazan ayı için tam kapanmanın olup olmayacağını sorusunun ardından Bakan Koca, alternatif bir çözüm ürettiklerini açıkladı. Bakan Koca, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplantısında bu önerileri sunmayı ve bu önerinin uygun bulunması halinde açıklanacağını duyurdu.

Türkiye için 3, İstanbul için 4. zirve yaşanıyor

Ramazan ayının önemine değinen Bakan Koca, bulaşıcılığın arttığı yeni bir pik noktasının yaşandığını belirtti. Türkiye için 3, İstanbul için 4. pik yaşandığını açıklayan Bakan Koca, hastanelerin doluluk oranlarını belirtti.

Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde ve Türkiye genelinde ortalama yoğun bakım doluluk oranını yüzde 71 olduğunu açıklayan Bakan Koca, bu doluluğun ciddi sorun olmadığını belirtti.

Yakın zamanda az miktarda Rus aşısı gelebilir

Yakın zamanda Rus mevkidaşıyla görüştüğünü açıklayan Bakan Koca, yakında Rusyadan heyet göndereceklerini, bazı bölgelerde, Muğla, İzmir Aydın gibi bölgelerde incelemelerde bulunacaklarını aktardı.

Merakla beklenen 3. aşı sorularına Bakan Koca, Rus aşısının Türkiye’de çalışmalarının yapılmadığını ancak ara sonuçlarının olumlu görüldüğünü belirterek yakın zamanda bir miktar Rus Sputnik aşısının giriş yapabileceğini açıkladı.

30 milyon doz BioNTech ve yakında yeni doz SinoVac aşıları gelecek

Çin hükümetiyle toplamda 100 milyon dozluk aşı anlaşması yaptığını belirten Bakan Koca, önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde yeni aşıların gelebileceğini açıkladı. Bugüne kadar 4,5 milyon doz BioNTech aşı geldiğinin altını çizen Bakan Koca, opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapıldığını hatırlattı. Bakan Koca, konu hakkında “Uğur Hoca, Türkiye’ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. ‘Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin’ dediler. Hem Mayıs sonu, hem Haziran’da bunu daha arttıralım diye görüşüyoruz. 10 gün içinde de rakamın ne kadar fazla olabileceğini netleştirmiş olacağız.” sözlerini kullandı.

Haziran ayı sonuna kadar ellerine yoğun miktarda aşı geçeceğini açıklayan Bakan Koca, 40 yaş üstünü aşılanabileceğini ama bunun 30-35 yaşıyla ilgili bu son 30 milyon rakamıyla bunu söyleyebileceğini belirtti. Aşıyı çeşitlendirmek için Ağustos ayından beri ellerinden geleni yaptığını söyleyen Bakan Koca, en geç haziran sonu olmak üzere, vatandaşları aşılayabileceğini açıkladı. Ramazan ayında teması azaltarak biraz daha tedbirlere özen gösterilerek bu dönem geçilirse aşıya erişmek için geride uzun zaman kalmadığının altını çizdi.

Yerli aşıda Faz 2 çalışmaları bitti

Bakan Koca’dan beklenen müjdeli haber geldi. Yerli aşının denemelerinde Faz 2’nin sona erdiğini açıklarken 2 – 3 hafta içinde Faz 3 çalışmalarına başlanacağını açıkladı. Bakan Koca, ilk aşının 3. Fazının Eylül ayı gibi biteceğini ve diğer aşının da Kasım ayı gibi biteceğini, başarırsa üretime geçileceğini açıkladı.

Sağlık çalışanlarının yüzde 86’sının başarıyla aşılandığını duyuran Bakan Koca, aşısı tanımlanan yüzde 14’ünün gidip aşılarını olabileceğini söyledi. 65 yaş üstü vatandaşların durumu hakkında konuşan Bakan Koca, “65 yaş üstü tanımlandığı halde yüzde 76.4, yani 23.6’ı tanımlandığı halde aşısını yaptırmış durumda değil. Bunun başka çözümü yok. İlaçla ilgili somut bir gelişme dünyada yok ama aşıyla ilgili somut gelişmeler olduğu görülüyor. O yüzden vatandaşlarımız aşı sırası geldiğinde geciktirmeden aşılarını yaptırmalıdır.” sözlerini kullandı.

Öğretmenlerin aşılanma süreci

Son olarak öğretmenlerin aşılanma süreci üzerine konuşan Bakan Koca, Ramazanda ilkokul öğretmenlerimizin hepsinin aşılanmasını hedeflediklerini açıkladı. 8 ve 12’nci sınıfların sınav günleri belli olduğu için eğitim devam etmesi konusunda yaklaşımda olduğunu belirtti.