Bakan Selçuk: 125 Bin Öğretmen Önümüzdeki Günlerde Aşılanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önemli açıklamalarda bulundu. Öğretmenlerin yüzde 10’ununun aşılandığını açıklayan Bakan Selçuk, 125 bin öğretmenin önümüzdeki günlerde aşılanacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2 Mart’ta başlanan “Yerinde Karar” uygulamasını hatırlatarak Valiliklerin tedbirlerini aynı seviyede aldığını aktardı. 9 il haricinde bütün ortaokul ve liselerde kapanmanın yaşandığını belirten Bakan Selçuk, Yalova ve Eskişehir gibi ilkokulların kapandığını açıkladı.

Bakan Selçuk, önümüzdeki sürecin değerlendirildiğinin altını çizerken yeniden bir kararın alınıp alınmayacağı, yeni kararların ne olabileceği gibi değerlendirmeler yapıldığını ve önümüzdeki hafta yeni değerlendirme yapılacağını belirtti.

En çok okul kapatan dördüncü ülke

Eğitimciler olarak okulların açık kalmasını istediğini aktaran Bakan Selçuk, Türkiye’nin dünyada en çok okul kapatan dördüncü ülke olduğunu açıkladı. Türkiye’nin kontrollü gittiğini vurgulayan Bakan Selçuk, vakaların artması, Sağlık Bakanlığının bu konudaki çalışmaları, Bilim Kurulu’nun önerilerini değerlendirildiğinde bazı kararların çıkabileceğini belirtti.

Öğretmenlerin yüzde 10’u aşılandı

Bakan Selçuk açıklamasında öğretmenlerin aşılanma süreci hakkında “Öğretmenlerle ilgili olarak ilk önce köy okullarından başlamak üzere, öğretmenlerimizin yaklaşık yüzde 10’u bunların içinden Kovid geçirenler hariç olmak üzere aşılandı.

Köy okullarındaki öğretmenlerimizin seyahat imkanları kısmi olarak farklılık arz ediyor diğer öğretmenlerimize göre. Biraz önce Sağlık Bakanımızla görüşme imkanım oldu. Peyderpey aşılama yapılıyor. Sadece aşının gelmesinde gecikmeler olduğu için bu gecikmeler öğretmenlerin aşılanması da söz konusu olabiliyor. 125 bin öğretmenimizin tekrar aşılanacağını ilk defa buradan söylemiş olayım.” sözlerini kullandı.