Bakandan Müjde! Yeni Teşvikler Geliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yakın zamanda meclise sevk edilecek yeni istihdam paketinde yer alan “Hızlı işe dönüş desteği” ile işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primlerinin işsiz kaldıkları süre kadar devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

Bakanlıkta düzenlenen sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Selçuk, Bakanlığın çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Selçuk, gündemde olan yeni istihdam paketinin içeriğinin sorulması üzerine, paketi Hazine ve Maliye Bakanlığıyla hazırladıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Tüm ülkeler gibi ülkemiz de salgın nedeniyle zor günler geçirdi, geçirmeye de devam ediyor. Salgının ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için başından beri önemli kararları hayata geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı bu adımlardan biriydi. Milyonlarca vatandaşımız bu paketin sağladığı imkanlardan yararlandı. Şimdi salgının başka bir aşamasındayız. Bu aşamada da atmamız gereken adımlar var. Bu kapsamda istihdamın devamlılığını sağlayacak ve artıracak uygulamaları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Yeni istihdam paketiyle de bunu hedefliyoruz.”

Hızlı İşe Dönüş Desteği Verilecek

Pakette hızlı işe dönüş desteği ve esnek çalışma gibi uygulamaların olduğu bilgisini veren Selçuk, işsizlik ödeneği alanların yeniden istihdama katılımını teşvik etmek için hızlı işe dönüş desteğini hayata geçireceklerini kaydetti.

İşsizlik ödeneği alanların 6 aydan sonra iş aramaktan vazgeçtiğine ve kronik işsize dönüştüğüne dikkati çeken Selçuk, “Hızlı işe dönüş desteğiyle işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primlerini işsiz kaldıkları süre kadar devlet olarak karşılayacağız. Böylece işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları süre azaltılacak ve iş gücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek.” dedi.

Yarı Zamanlı Çalışma Düzenleniyor

Bakan Selçuk, Türkiye’de esnek çalışma modellerinin Avrupa ülkelerine kıyasla çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek istihdamı artıracak istihdam modellerini hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin bu modellere ihtiyacı olduğunu dile getiren Selçuk, şu bilgileri paylaştı:

“Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesiyle 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki kişilerin istihdama daha kolay katılımını hedefliyoruz. Bu kapsamda belirli süreli iş sözleşmesi en fazla 2 yıl olmak üzere imzalanabilecek. 2 yıl dolduğunda işverenler bu sözleşmeyi aynı işçiyle tekrarlayamayacak.”

Hızlı İşe Dönüş Desteği nedir?

Son olarak Bakan Selçuk tarafından duyurulan Hızlı İşe Dönüş Desteği vatandaşlar arasında merak uyandırdı. Meclise sevk edilecek yeni istihdam paketinde bulunan Hızlı İşe Dönüş Desteği ile işsizlik ödeneği alınırken 3 ay içinde istihdama katılan vatandaşların primleri işsiz kaldıkları süre kadar devlet tarafından karşılanacak.

Hızlı İşe Dönüş Desteği Kimlere Verilecek?

İşsizlik ödeneği alan vatandaşların 6 ayın ardından iş aramaktan vazgeçtiğini ve kronik işsize dönüştüğünü belirten Selçuk, hızlı işe dönüş desteği ile beraber işsizlik ödeneği alınırken 3 ay içinde istihdama katılmış olan vatandaşların sigorta primlerinin işsiz kaldıkları süre boyunca devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Bu sayede işsizlik ödeneğinden faydalanan vatandaşların işsiz kalma sürelerinin azaltılacağını ve iş gücüne çok daha hızlı geri dönmelerinin teşvik edileceğini dile getirdi.

Hızlı İşe Dönüş Desteği Ne Zaman Başlıyor?

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada esnek çalışma modeline de değinen Bakan Selçuk, bu tip modellerin Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman düşük olduğunu ve istihdamın artmasını sağlayacak modelleri hayata geçirmek istediklerini belirtti. Yarı zamanlı ve esnek çalışma düzenlemesi ile 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri kişilerin istihdama kolay katılabilmesini hedeflediklerini söyleyen Selçuk, belirli süreli iş sözleşmesinin en çok 2 sene olacak şekilde imzalanabileceğini ve işverenlerin 2 sene dolduğu zaman bu sözleşmesi aynı işçi ile yenileyemeyeceğini aktardı.

Bakan Selçuk’un yaptığı açıklamada hızlı iş dönüş desteğinin ne zaman başlayacağına dair bilgi verilmedi. Şimdi, meclise sevk edilecek olan yeni istihdam paketi ile ilgili yapılacak olan detaylı açıklamalar bekleniyor.