Balon Balığı Tehlike Saçıyor: Hatay’da 5 Kişiyi Zehirledi

Akdeniz illerinde Balon balığı tehlike saçmaya ve can almaya devam ediyor. Hatay’da bilinçsiz tüketilen 5 kişi zehirlendi. Zehirlenenlerden biri hayatını kaybederken diğerlerinin durumu ciddi.

Olay, Hatay’da İskenderun limanında meydana geldi. 27 Ocak günü Antalya açıklarında seyreden bir kuru yük gemisinde, mürettebat yemek için balık tutmak istedi ancak tuttukları balıkların Balon balığı olduğunun farkında değillerdi.

30 Ocak’ta Hatay‘ın İskenderun limanına demirleyen gemide, avlanan balıklar bilinçsizce temizlenip pişirildi. Balığı yiyenlerde bir süre sonra zehirlenme belirtileri görülmeye başlandı. Geminin 2. Kaptanı Muammer Alak’ın kalbi durdu, zehirlenen 4 denizci de fenalaştı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken 2. Kaptan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

Balon balığının iki toplu iğne başı kadar zehri insanı öldürebilir

Balon balığı yakın zamanda Van’da bir kişinin ölümüne neden olurken, Antalya’da 3 kişiyi zehirlemiş ve uzun süre tedavi görülmelerinin ardından taburcu olmuşlardı. Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, yakın zamanda konu hakkında “İçinde yer alan iki toplu iğne başı kadar zehir bir insanı öldürmeye yeterli” açıklamasında bulunmuştu.

Balığın içindeki zehrin etkisini çok hızlı gösterdiğini belirten Prof. Dr. Aydın, özellikle tüketildikten sonraki ilk bir saatin içerisinde ağızda bir yanma hissi, metalik tat, terleme gibi belirtiler ve daha sonra bulantı ve kusma görülürse hızlıca müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca Prof. Dr. Aydın, zehirlenme üzerine bilgi almak için 114 Ulusal Zehir Danışma Merkezi üzerinden bilgi alınabileceğini de belirtti.

Temizlenmesi için ustalık gerekiyor

Japonya’da fiyatıyla öne çıkan ve ülke kültüründe oldukça popüler olan Fugu olarak da bilinen balon balığının restoranlarda hazırlanma sürecinde sıkı denetimler söz konusu. İçerdiği hayati tehlike nedeniyle ancak özel lisansa sahip şefler tarafından servis edilebilen balon balığını hazırlayabilmek içinse zorlu bir süreçten geçmek gerekiyor.

Japonya’da en az 2 yıllık eğitimin ardından Balon balığı ustası olunurken, ülkede şefler tarafından özel bıçaklarla temizlenen balon balığının zehirli kısımları özel olarak toplatılıyor ve bilimsel araştırmalar için kullanılıyor.