Bayburt’ta 300 Yıllık Su Değirmeni Durmaksızın Çalışmaya Devam Ediyor

Bayburt’un Kıratlı köyünde çalışan su değirmeni 5 kuşaktır çevre köylerin ve kent merkezinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Bayburt’un Kıratlı köyünde yer alan su değirmeni 3 asırdır dönmeye devam ediyor. Şinasi Turgut tarafından yönetilen değirmende hiç para kullanılmıyor. 100 Teneke buğday için 5 tene buğday alınıyor.

Bayburt merkeze 23 kilometre uzaklıkta yer alan Kıratlı köyünde bulunan su değirmeni babadan oğula 300 çalışıyor. Dedelerinden miras kalan değirmene gözü gibi bakan aile, bu değirmeni kendi torunlarına miras bırakmak istiyor.

Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu Bayburt’ta değirmenlerin kültürlerinde önemle yere sahip olduğunu savunan Turgut, eskiden değirmenlerinin faaliyetinin ilkbahar aylarında başlayıp yıl sonuna kadar sürdüğünü ama artık kısa bir süre arpa kırması, yarma yapıldığını ve İstanbul’a giden bazı kişiler için kepekli un yapıldığını anlattı.

Değirmenin dedelerinden miras kaldığını ve 5 kuşaktır çalıştığını belirten Turgut, değirmeni çocuklara devretmek istediklerini, hiçbir çıkar amacı olmadan tarihe önem verdiklerini ve kültürlerini yaşatmak istediklerini ifade etti.

Eşe dosta hizmet ettiğine özellikle belirten Şinasi Turgut, 100 teneke buğday için 5 teneke buğday talep ederek para almadıklarını ve takas sistemini bir nevi devam ettiklerinin altını çizdi. Turgut, pandemi nedeniyle şimdilik sınırlı sayıda müşteri kabul ettiğini belirtti.