Bilinen En Kısa Zaman Birimi Ölçüldü

Goethe Üniversitesi’nden Bilim İnsanları, çok eşsiz bir araştırmaya imza attı. Şu ana kadar ölçülmüş en kısa zaman birimini ölçen Bilim İnsanları, ölçümü bir foton ve hidrojen molekülleri üzerinden gerçekleştirdi.

Almanya Goethe Üniversitesi’nden Fizikçi Prof. Dr. Reinhard Dörner ve ekibi bir foton ve hidrojen molekülleri üzerinden dünyanın en kısa zaman birimini ölçtü. Bir fotonun hidrojen moleküllerinin içinden ne kadar kısa sürede geçebileceğinin ölçümü, bilinen en kısa zaman biriminin çıkmasını sağladı. Zeptosaniye adı verilen bu birim saniyenin milyarda birinin trilyonda birine eşit oluyor. (sıfır nokta 20 sıfır + bir )

2016 yılında 850 zeptosaniye ölçen araştırmacılar bu yıl 603 zeptosaniye hızlısını ölçerek 247 zeptosaniye ölçerek bilinen en kısa zaman birimi ölçüldü. Bu saniyenin milyarda biri olan femtosaniyeden fazlasıyla hızlı ve kısa.

Kimyasal bağların kopma ve oluşma hızını ölçmek için kullanılan zaman birimi femtosaniyedir ancak zeptosaniye ışığın hidrojen molekülünün içinden geçiş hızını ölçmek için kullanıldığı biliniyor. Reinhard Dörner ve ekibi Deutsch Elektronen-Synchrotron’daki (DESY) (Alman Elektron Senkotron) Petra III parçaçık hızlandırıcı’dan X ışınlarını kullandı.

1999’da Mısırlı Kimyager Ahmed Zewail’e Nobel kazandıran molekül şekil değiştirme hızını ölçme deneyinden sonra Profosör Dörner ve ekibi Goethe Üniversitesi’nde ilk kez uzunluk olarak femtosaniyeden daha kısa zaman birimi ölçmeyi başardı.

Deney, 2 hidrojen moleküllerinin elektronlar arası ne kadar hızla geçiş yaptığını hesaplanarak yapıldı. Bunun için Coltrims reaksiyon mikroskobu adı verilen araçla etkileşim sağlayarak ölçüm için bir dalga modeli oluşturuldu.
Kullanılan araç aynı zamanda atomik ve moleküler hareketleri hızlıca kaydedebilecek hassaslıkta parçacık detektörü olduğu da biliniyor. Ekip bu araçla foton parçacığının hidrojen moleküllerinden geçiş süresini 247 zeptosaniye olarak hesapladı ve bu süre bilim dünyasında ölçülen en kısa süre olarak kaydedildi.