Bill Gates 2021 Ve Gelecek Üzerine Tahminlerde Bulundu

Dünyanın en zengin 2. insanı ve Microsoft’un kurucusu ve eski Ceo’su Bill Gates, GeekWire zirvesinde 2021 ve gelecek üzerine tahminlerde bulundu. Salgın, iklim değişikliği, çimentolar ve değişim konularında ilginç açıklamalar yapan Gates, dikkatleri üzerine çekti.

Bu hafta başlayan GeekWire Zirvesi’nin önemli konuklarından Bill Gates’in telekonferans yöntemiyle yaptığı 1 saatlik konuşma kamuoyunda büyük etki yarattı. Geçtiğimiz günlerde Zirve’de konuşma yapan Bill Gates, 2021 ve gelecek üzerine ilginç açıklamalarda bulundu. Öngörülerini 4 başlık altında sıralayan Gates, halen devam etmekte olan Korona virüs salgını üzerine de açıklamalarda bulundu. Konuşma GeekWire Zirvesinin web sitesi üzerinden yayınlandı.

1. ” Salgın daha güçlü mücadeleden önce daha kötüye gidecek “

Devam eden Korona virüs salgını üzerine konuşmaya başlayan Gates, yıl sonuna kadar durumun daha kötüye gideceğine dair tahminlerde bulundu. Gates daha sonra virüslerin ne zaman yenebileceğimiz sorusu üzerine “Birkaç ay önce gördüğümüz gibi soğuk havalar nedeniyle kapalı alanlara toplanan insanlar yüzünden sonbahar boyunca hem Avrupa’da hem Amerika’da vaka ve ölüm oranlarında artış görüleceğini bekleyebiliriz. ” dedi.

Artışların ve kayıpların zamanla düzeleceğini belirten Gates, “İyi haber şu ki daha iyi tedaviler ve özellikle monoklonal antikorlar bu yıl sonunda veya yeni yılın başında kullanılmaya başlayacak.” açıklamasında bulundu. Monoklonal antikor yönteminin beyaz kan hücrelerinin klonlanmasıyla yapıldığını ve belli antijenlere hedeflendiğini açıklayan Gates, ABD Başkanı Donald Trump’ın buna benzer bir yöntemle tedavi edilmekte olduğunu ifade etti. Eli Lilly şirketi monoklonal antikor denemelerin duraklatıldığını belirtilince Gates, tekrar başlanmasını umduğunu açıkladı.

Gates aynı zamanda aşılar hakkında açıklamalarda bulundu. Şu anda 3. faz deneyleri yapılan aşıların önümüzdeki yılın başlarında ve deneylerinin bazılarının onaylanmış olma olasılığının bulunduğunu açıklayan Gates, aşıların çok şeyi değiştireceğini ifade etti. Gates, mevcut aşılarla okulların yeniden açılmaya doğru ilerleyebileceğini umduğunu söyledi. “Gelecek sonbaharda okullardaki eğitimlerin eski rayına oturmasını umuyorum ” diyen Gates, 2021’de Amerika ve dünyanın iyi hale gelmesini umduğunu söyledi.

Bill Gates, salgın konusunda son olarak salgın dünyanın her yerinde yenilene kadar gerçekten bitmeyecek derken “Dünya bu virüsten kurtulana kadar asla tamamen normale dönemeyecek” açıklamasını yaptı. Virüs kaynağının sadece yabancı ülkelerden gelen insanların olduğu Yeni Zelanda, Avusturya ve Kore gibi ülkeler için “Çok sayıda iş birliği ile küresel eleme, yapılması gerektiği düşündüğümüz bir şey.” notunu ekledi.

2. “Bugünün ve yarının salgınlarına daha güçlü hazırlanmamız iyi olacaktır”

Dünyanın salgından çıkardığı en iyi şeyin dünyanın dört bir yanındaki devletlerin salgınla mücadele için iyi bir bütçe ayırması olduğunu söyleyen Bill Gates, dünyadaki hastalığı durdurma yarışının RNA aşılarının gelişimini hızlandırdığını söyledi. Geleneksel aşılara göre RNA aşılar ölü patojenler içerdiği için daha hızlı bir şekilde bulaşkan olarak çalışıyor olduğunu da ifade etti.

Gates aynı zamanda RNA aşıları için “RNA aşıları tam patojenler değil, sadece bağışıklık sisteminden benzer bir yanıt üreten “haberci” RNA’larıdır. Tüm patojeni gerektirmedikleri için, RNA aşılarının uygulanması daha güvenlidir, üretilmesi daha kolaydır ve potansiyel olarak daha çok yönlüdür.” ifadesini kullandı.

Gates aşılar hakkında ” Bu, hem yeni bir aşı oluşturma süresini kısaltmak hem de hangi hastalığın peşinde olursanız olun, genelleştirilmiş bir fabrikaya sahip olmak için çok umut verici bir yaklaşım, HIV aşısı, sıtma aşısı ve verem aşısı denemek ve yapmak için bu platform. ” diyerek aşılara karşı iyimser yaklaştığını açıkladı.

3. “En zorlu iklim değişikliği mücadelesi arabalarla değil evlerle olacak”

Birçok insan güneş veya rüzgar gibi daha yeşil enerji kaynaklarını kullanarak veya elektrikli araba çözümleriyle iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi düşünüyor. Gates, bu girişimleri desteklediğini, ancak çimento ve çelik üretimi söz konusu olduğunda daha zor bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Sorun olan durumu ” Önemli miktarda emisyon içermeyen bir çimento yapma yöntemimiz yok.” diyerek açıkladı.

Gates Emisyon konusunda insanların davranış değişimi fark yaratırken “tek çözüm teknolojidir” anlamına geldiğini, “İnovasyon olmadan hiçbir yolu yoktur. Neyse ki inovasyon, tahmin etmesi zor olsa da, yaklaşık 10 farklı alanda bu inovasyonlara sahipsek, çok iyi yapabiliriz.” diyerek yeni çözüm yollarının olabileceğini açıkladı.

Gates ayrıca Heliogen adlı güneş enerjisin kullanımlarının farklı yollarını araştıran girişimi desteklediğin açıklarken, bu girişimin çimento ve çelik üretimi gibi yüksek sıcaklık uygulamaları için güneş enerjisinin kullanmanın yollarını araştırdıklarını söyledi.

4. “Büyük resme bakarsanız işler daha iyi halde oluyor”

Gates, konuşmanın son başlığına girerken moderatör Todd Bishop iyimserliğine “Bill, sana umut veren şey nedir?” sorusunu yöneltti. Gates, şu ifadelerle soruya cevap verdi:

” Genel olarak temel çerçeve, hayatın daha iyi hale gelmesidir. Yavaş ama emin adımlarla, azınlıklara nasıl davrandığımızı, kadınlara nasıl davrandığımızı anlıyoruz. Yavaş ama emin adımlarla kanser ölümlerini azaltıyor, diyabet ve Alzheimer gibi şeyleri anlamaya başlıyoruz.” Gates, bazı aksiliklerin varlığını kabul ve sözlerine şöyle devam etti:

“Yüz yıl önce, 5 yaş altı çocukların ölüm oranı yaklaşık yüzde 30’du. Dünyada şu anda o kadar kötü olan hiçbir yer yok.”

Yine de çocuk ölümlerinin bazı bölgelerde çok olduğunu belirterek şu ifadeleri de ekledi:

” İlerleme gerçekleşmeye devam edecek. Ve böylece, bilirsin, iyimserim. “

Kaynak: geekwire.com