Bill Gates’ten İklim Değişikliği Vurgusu: ‘Kovid-19’u Çözmek Çok Daha Kolay’

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, iklim değişikliğini çözmenin “insanlığın şimdiye kadar yaptığı en şaşırtıcı şey” olacağını söyledi. Gates, iki büyük problemi karşılaştırdığımızda Kovid-19’u sona erdirmenin “çok, çok daha kolay” olduğunu iddia ederken iklim değişikliği sebebiyle bu yüzyılın sonunda her yıl beş kat fazla ölüm olacağının altını çizdi.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Kovid-19 salgınından kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla ‘çok daha kolay olduğunu’ söyledi.

BBC’ye konuşan Gates, iklim değişikliğinin üzerinde durulması gereken en önemli konu olduğunun altını çizerken, “İklim değişikliğini çözmek insanlığın başardığı en muhteşem şey olacak” şeklinde konuştu.

İklim Değişikliği Her Yıl Beş Kat Fazla Ölüme Neden Olacak

Kovid-19 aşılarına verdiği destek ile bilinen Gates, “Pandemi sona erecek. Çünkü gerçekten inanılmaz aşılar bulundu. Şimdi bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni mutasyonlara uyarlamaya çalışıyoruz” derken “İklim değişikliğine kıyasla Kovid-19 çok çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacak” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliği ile ilgili fikirlerini paylaşan Gates, “Fiziki ekonomik araçların tümünde yenilikçiliğe ihtiyaç var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı tümüyle değiştirmemiz gerekiyor. Karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi başarırsak, bu durum insanlığın başardığı en muhteşem şey olur” dedi.

AR-GE Bütçesi Vurgusu

Çözüm önerisini de paylaşan Microsoft’un kurucusu, “Bunu gerçekleştirmemiz için bir dizi yeniliğe ihtiyacımız var. Hükümetlerin görevine bakarsak bir Ar-Ge bütçesi oluşturmaları gerekiyor” dedi.