Binlerce Kişi Kovid-19 Nedeniyle Felç Oldu

Neredeyse bir yılını tamamlayacak olan korona virüs pandemisinin yan etkilerine her gün yeni birisi ekleniyor. Hafıza kaybı, yardımsız nefes alamama gibi nedenlerden sonra şimdi de korona virüs nedeniyle felç olma riski bir hayli fazla. Journal of Stroke adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın sonuçlarında korona virüs nedeniyle hastaneye yatırılan her bin kişiden 14’ünün felç olduğu ortaya çıktı.

Dünya genelinde yaklaşık 45 milyon kişinin enfekte olduğu yeni tip korona virüs pandemisi başlayalı neredeyse bir yıl oldu. Ancak, virüsün neden olduğu ölümcül yan etkilerin arasına her gün bir yenisi ekleniyor. İngiltere’de yer alan Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan her 100 kişiden birinin, virüsün neden olduğu kan pıhtılaşması ve sitokin fırtınası nedeniyle felç (inme) olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, Covid-19 nedeniyle felç olan hastaların ölüm riskinin, virüs taşımayan felç hastalarından iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

İngiltere’de yer alan Cambridge Üniversitesi’ndeki İnme Araştırma Grubu’ndan bilim insanları, Covid-19 ve felç arasındaki ilişkiyi anlamak için 100 binden fazla hastayı kapsayan 61 küresel çalışmayı analiz etti.

Çalışmanın yazarlarında Hugh Markus, bu durumun dünya genelinde Covid-19 teşhisi konulan binlerce kişinin felç olabileceği anlamına geldiğini söyledi.