Bi Bitmediniz..

Ayfer Küçükkahveci ayfer@haberinizi.com

Sosyal medyada olanları takip ediyorsunuzdur. Depremle birlikte oldukça coştu. Birbirine yardım etmek isteyen birçok insanın yanı sıra çirkin paylaşımlar insanları çileden çıkardı.

En son okuduğum şey kanımı dondurdu. Bir yardım platformu, depremde mağdur olan insanların konumlarını ve telefon numaralarını paylaştı. Yardım için birbiriyle yarışan insanlar dışında o telefonlardan depremzedeler arasındaki kadınlara ulaşıp taciz edenler yüzünden grup bir süre sonra paylaşımındaki numaraları ve konumları kaldırdı.

Bu ne aymazlıktır arkadaş? Bu kadar mı abazasınız? Bu kadar mı yoksunuz insanlıktan?

Elinizdeki telefona, kullandığınız internete yazık. Boşuna meşgul ediyorsunuz operatörleri.

Bugün bir haber düştü yine ajanslardan. Ağzını koli bandıyla kapatıp öldürdüğü eşi için Tuncay Özkan’ı kasten öldürme suçundan müebbet hapse mahkum eden mahkeme heyeti, suçun tahrik altında gerçekleştiğini kaydederek 18 yıl hapse mahkum edilmesine karar verdi. Sanığın sabıkasız geçmişini lehine indirim sebebi kabul eden mahkeme heyeti, 15 yıl hapse mahkum edilmesine ve tutukluluk halinin devamına hükmetti. Acaba neydi ağır tahrik? Bir insanı işkence ederek öldürecek kadar tahrik edilen konu nedir?

Nedir bu öfke? Deprem oldu diye oh diyen, boşanmak istedi diye öldürülen kadınların, ağladı diye dövülen çocukların olduğu bir millet olduk. Bu ne zaman neden oldu?

Boşanmaların ya da ev içi şiddetin baş sebebi ekonomik zorluklar olarak gösteriliyor. Kendini yetersiz hisseden erkek karısına, çocuğuna sarıyor. Ve kadınların çoğu yine ekonomik zorluklar nedeniyle bu işkenceye maruz kalıyor. Kısır döngü burada başlıyor. Canına tak eden kadın ayrılmak istiyor ve gerçekten canına tak ediyor.

2020 zor başladı ve iyice zorlayarak gidiyor. Ekonomi iyice dibe vurdu. Araştırmalar korona virüs belası yüzünden dünya genelinde 150 milyon insanın daha fakirleşeceğini, geçim derdinin ilk sıraya gireceğini söylüyor. Başka bir taraftan yine bu lanet virüs sayesinde binlerce yeni milyoner oluştu. Gelir dağılımı dünyada hiçbir zaman eşit olmadı, olmayacak. Keşke biz paylaşmayı bilebilsek.

Biz komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir ümmetin çocuklarıyız. Paylaşmanın hazzı hiçbir şeyde yok. Ancak yardıma ihtiyaç duyan insanların uğradığı hakaret ve tacizleri önlemek için maddiyattan önce insani duygulara sahip olmalıyız.

Kötü duruma düşen insanlara oh diyerek, hayır dedi diye bir kadını öldürerek, sizin onda biriniz kadar bir çocuğa el kaldırarak insan olunmuyor. Sadece içinizdeki hayvani şiddet ortaya çıkıyor.

Yapmayın ne olur yapmayın. Gücü yeten gücü yetene olmamalı bu dünyada yaşamak denilen şey. Ben şunu bilir şunu söylerim. Hayır dile komşuna hayır gelsin başına…