Bir Hastada İlk Kez Kovid 19’un İki Mutasyonu Aynı Anda Görüldü

Kovid-19’un mutasyonlarının tespit edilmesiyle birlikte ülkeler mutasyonlu korona virüse karşı da yeni önlemler alırken Brezilya’da iki hastada korona virüs mutasyonlarının ikisi aynı anda tespit edildi.

Brezilya’da yapılan araştırmaya göre, tespit edilen iki korona virüs hastasında iki farklı korona virüs mutasyonunun görüldüğü açıklandı.

Güney Brezilya’da yapılan araştırmaya göre, ülkede her geçen gün artarak süren korona virüs vakaları üzerinde yapılan araştırmada iki farklı Kovid-19 mutasyonunun görüldüğü ilk kişiler tespit edildi.

‘2 Farklı Mutasyon Görülmesi Endişe Verici’

Her ikisi de 30’lu yaşlarda olan hastalarda, Brezilya varyantı olarak da bilinen B.1.1.28 ile bu varyantın alt kolu olarak tespit edilen P.2 virüsünün aynı anda tespit edildiği belirtilirken kişide, Brezilya’da Kovid-19’un kaç tane mutasyonu olduğuna dair derin bir araştırma yapılacağı belirtildi.

Kişilerde Kovid-19 semptomlarının hafif olduğu, kişilerden birinin kuru öksürük diğerinin ise sadece öksürük şikayeti olduğu belirtilirken, hastaların ikisinde de boğaz ve baş ağrısı görüldüğü bildirildi.

Tespit edilen vakalar sonrasında bilim insanları Brezilya’da birden fazla Kovid-19 mutasyonunun tespit edilmesi sebebiyle ülkede korona virüsün daha hızlı yayılacağını ve bunun endişe uyandırdığını belirttiler.

‘Başka Mutasyonlar da Gelebilir’

Rio Grande do Sul eyaletindeki Feevale Üniversitesi’nde virolog olan çalışmanın baş araştırmacısı Fernando Spilki, “Bu ortak enfeksiyonlar, kombinasyonlar oluşturabilir ve gerçekleşenden çok daha hızlı bir şekilde yeni varyantlar oluşturabilir. Bu virüsün başka mutasyonlara da ulaşabileceğini gösteriyor” dedi.