Bir Zamanların En Çok Oynanan Oyunu FarmVille Bu Gece Kapanıyor

Zynga tarafından 2009 yılında Facebook üzerinden yayınlanmasının ardından büyük kitleye erişen, akıllı telefonların çıkmasının ardından milyonlarca kullanıcıya erişerek sosyal medyanın en çok oynanan oyunu unvanını bir süre elinde tutan FarmVille, Adobe’nin Flash’ı sonlandırması sonucu bu gece oyuncularına veda ediyor.

Adobe, bundan üç yıl önce yaptığı bir açıklamayla multimedya platformu Flash’ın sonlandırılacağını belirtmişti. Yapılan duyuruda Adobe Flash’ın 31 Aralık 2020’de, tarayıcılardan kalıcı olarak kaldırılacak ve kullanıcılarına veda edecek.

Adobe’nin Flash üzerinde aldığı karar, bir çok oyun geliştiricisini etkiledi. Kimi geliştiriciler Flash’a benzer özelliklere sahip Unity platformuna geçiş yaptı kimisi kullanım kolaylığı sağlanması için HTML 5 ve benzer yapılar içeren sistemlere geçiş yapmayı tercih etti.

Popüler oyun firması Zynga da bu karardan etkilenen firmalardan biri oldu. 2009 yılında Facebook üzerinden yayınladığı ve halen aktif binlerce oyuncu kitlesinin bulunduğu FarmVille oyunu başka platforma geçiş yapmak yerine oyunu kapatmayı seçen firmalardan biri oldu.

En çok oyuncuyu 2009 – 2014 yılları arasında çeken FarmVille’in geliştiricisi Zynga, oyunun yakında oynanamayacak hale geleceğini açıkladı. 31 Aralık gecesi Adobe Flash’ın kapanacağını gerekçe gösteren Zynga, oyunun erişime kapatılacağını açıkladı. Haliyle oyunu aktif oynayan kişileri çok üzdü.

Zynga, FarmVille için sayılı saatler kalmışken oyuncularının tarlalarına son bir kez bakılması tavsiyesinde bulundu.