Bitlis’te Askeri Helikopter Kaza Yaptı: 11 Şehidimiz Var!

Acı haber Bitlis’ten geldi. Milli Savunma Bakanlığı, Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkan Cougar tipi askeri helikopterin kırıma uğrayarak düştüğünü açıkladı. Kazada 9 askerimizin kaza sırasında, 2 askerimizin de hastanede tedavi gördüğü sırada şehit olduğu açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı ilk yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.

Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir. Hastaneye sevk edilen yaralı askerlerimizden 2’si maalesef yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz.

Soylu ve Akar Bitlis’e gitti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kaza sonrası incelemelerde bulunmak üzere Bitlis’e gitti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Tatvan’da askeri helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Hayatını kaybeden isimler arasında Osman Erbaş olduğu öğrenildi.

İHA’nın haberine göre Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın kazada şehit olanlardan birisi olduğu duyuruldu. Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.

Erbaş, 2016 yılında yaptığı konuşmayla tanınıyordu

Korgeneral Erbaş, 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan polis Aytekin Kuru ve Sevda Güngör ile Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine için Adana’da Sabancı Merkez Camii’ndeki cenaze törenine katılan Osman Erbaş, “Türk askeri katil olmaz. Katil Türk askeri değildir. Onlar Türk askeri değil katiller” diyerek bağırmıştı. Şehit ailelerine sarılıp “Ağlamayın” diyerek teselli eden Erbaş, “Türk askeri vatandaşını öldürmez vatandaşına kurşun sıkmaz” demişti. Erbaş’ın, 3 şehidin ailesine sarılıp teselli etmesi sırasında duygulu anlar yaşanmıştı.

Couger askeri helikopterlerde yaşanan 4. olay

Alımına 1993’te karar verilen Cougar helikopterlerden öncelikle 20 adet satın alındı. Fransa’da üretilen Cougar’ların Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatına 1996 yılından itibaren başlandı.

İlk alımdan 2 yıl sonra 1995’te 2. kez alımı yapılan Cougar helikopterleri Ankara’da TUSAŞ tesislerinde 30 adet üretilirken helikopterlerin 20 tanesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanıldı. Kalan helikopterler Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrinde hizmet etti.

Cougar helikopterler, toplamda 21 kişilik tam teçhizatlı personel taşıyabiliyor. Saatte 278 kilometre hıza çıkabiliyor. Çift motorlu helikopterin uçuş ekibi iki pilot ve bir teknisyenden oluşuyor.

Cougar helikopter ilk can kayıplı olayını 4 Haziran 1997’de yaşadı. Kuzey Irak’ta sınır ötesi operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap bölgesinde füze ile vuruldu. Saldırıda 11 asker hayatını kaybetti.

Helikopterlerin füze koruma sistemi olmaması nedeniyle Cougar tipi helikopterlerin tümü Batı’daki bölgelerde kullanılmaya başlandı. Füze koruma sistemlerinin takılması sonrasında da tekrar Güneydoğu’daki askeri birliklerin kullanımına verildi.

2003 ve 2017’de 17 Şehit

Yine aynı helikopterle can kayıplı ikinci olay Isparta Eğirdir’de 29 Nisan 2003’te yaşandı. Eğitim uçuşu sırasında yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker yaşamını yitirdi. Bir asker de ağır yaralandı.

Şırnak’ta 2017 yılında meydana gelen can kayıplı üçüncü olayda ise 13 asker hayatını kaybetti. Bu kazada, Tümgeneral Aydoğan Aydın’la birlikte 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş ve 1 üsteğmen yaşamını yitirdi.

2021’de 11 Şehit

Cougar helikopterin karıştığı son ölümlü olay bugün yaşandı ve 11 askerimiz şehit oldu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bingöl’den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını açıklarken yaralı 2 askerimizin tedavisine devam ediliyor.