Bizde Tacizcileri Timsahlara mı Atalım?

Ayfer Küçükkahveci ayfer@haberinizi.com

Haberleri okuyor musunuz? Her Allah’ın günü bir taciz, tecavüz, kadına şiddet, cinayet haberi. ‘Bir’ cümleye uyduğu için kullanılmış rakam. Yanıltıcı olmasın. Bizi okuyabildiğimiz, basına düşen, sosyal medyada yakaladığımız birin çok üstünde.

Ya bizim bilmediklerimiz? Konuşamayanlar, söyleyemeyenler, korkanlar, basına yansımayanlar?

Adam pişkin pişkin öldürürüm 4 yıl yatar çıkarım diyor. Müebbet hapis cezası aldı. Bir süre yatacak, yok iyi hal indirimi, yok af, yok başka bir sebeple dışarı çıkıp hayatına devam edecek. Bir başkası 20 gün boyunca tecavüz ve işkence yaptığı kıza daha öncede yaptım bana bir şey olmaz dedi. Kız intihar etti. Ona gerçekten bir şey olmadı. Sadece işinden attılar.

Bugün sabah saatlerinde üç tane taciz haberi okudum. Haber sitesine koymak dahi itemedim. Artık üzülmek bir yana cidden midem bulanıyor.

Aslı var mıdır bilmiyorum ama sosyal medyada Brezilya için bir haber okudum. Brezilya’da çocuk tecavüzcüleri timsahlara yem ediliyormuş. Tamam biz bu kadarını elbette yapmayalım ama bu insanlara (!) yaşama hakkı da vermeyelim. Habere göre bu cezadan sonra suç oranı yüzde 80 oranında düşmüş. Cezanın şekli kötü olsa da sonuç çok güzel. Darısı bizim başımıza.

Ne yazık elimizden bir şey gelmiyor. Koruyamıyoruz kadınımızı, çocuğumuzu. Eylül ayında 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli ölüm kayıtlara geçti. Ekim ayı sonuçlarından şimdiden çok korkuyorum. Daha ay bitmedi. Şimdiye kadar her gün bir cinayet haberi okuduk.  Yine Eylül ayında çocuk istismarları yüzde 40 arttı.

18 yaşını doldurmamış herkes çocuktur. Ve çocuğun rızası olmaz. 9 yaşındaki Yağmur onu istismar eden kişiyle mahkemede tekrar karşılaşacağı korkusuyla kalp krizi geçirerek öldü. Emine 15 yaşında istismarcısıyla evlendi. Evliliği boyunca şiddet gördü sonunda evli olduğu erkek tarafından öldürüldü. 12 yaşındaki Ali’nin ailesi şikayetçi olmadığı için tacizcisi tutuksuz yargılanıyor. Ali psikolojik tedaviye cevap vermiyor.

Ve dün… Babası tarafından sürekli tacize uğrayan 9 yaşındaki kız çocuğu haberi düştü ajanslardan. Bekareti bozulmadığı için baba salıverilmiş.

Çıldırmamak işten değil.

Kadınlar hayır dedikleri için dövülüyor, sövülüyor, öldürülüyor. Çocuklar korktukları için ses çıkaramıyor. Cezalar caydırıcı değil demekten canımız çıktı.

Ne yapalım yani bizde tacizcileri timsahlara mı atalım?