BM Uyardı! 30 Milyonu Aşkın İnsan Açlıktan Etkilenecek

Birleşmiş Milletler (BM), akut açlığın önümüzdeki birkaç ay içinde 20’den fazla ülkede artacağı konusunda uyarıda bulundu. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Yemen ve Güney Sudanlı aileler zaten açlıkla mücadele ederken Kovid-19 ve bağlantılı ekonomik kayıplar nedeniyle küresel olarak tahminen 34 milyon insan açlıktan etkilenecek.

Birleşmiş Milletler’e bağlı, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yayımlanan yeni bir raporda, önümüzdeki aylarda 20’den fazla ülkenin akut açlıktan etkileneceği konusunda uyarı yapıldı.

Akut açlık, gıda yetersizliğinin ölümcül hale gelmesi anlamına geliyor ve askeri çatışmalar, iklim şokları ile Kovid-19 salgını tarafından yönlendiriliyor. Ayrıca bazı yerlerde çöl çekirgelerinin fırtınalarıyla birleşerek büyük kıtlıklara yol açıyor.

34 Milyon İnsan Kritik Eşikte

Dünyanın yeni açlık noktalarının açıklandığı raporda, Yemen ve Güney Sudan’da yaşayan ailelerin hali hazırda açlıkla mücadele ettiği vurgulanırken, tahminen 34 milyon insanın IPC (Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması) 4 olarak bilinen ve “açlıktan bir adım uzakta” oldukları anlamına gelen acil açlık seviyeleri ile mücadele ettiği ifade edildi.

Kovid-19 Salgını En Çok Latin Amerika Ekonomisini Vurdu

Bununla birlikte raporda, Kovid-19 salgını nedeniyle Latin Amerika’nın ekonomik düşüşten en çok etkilenen ve toparlanmanın en yavaş olacağı bölge olacağı aktarıldı. Ayrıca, Orta Doğu, Yemen, Suriye ve Lübnan, kurdaki hızlı değer kaybı ve yükselen enflasyondan ciddi şekilde etkilendiği bildirildi.

Güney Sudan’da 7 milyondan fazla insanın, Nisan’dan Temmuz’a kadar olan dönemde, kriz seviyelerinde akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalacağı öngörülürken, 16 milyondan fazla Yemenlinin Haziran ayına kadar yüksek seviyelerde gıda güvensizliği yaşaması bekleniyor, En kötü açlık noktaları arasında tanımlanan diğer ülkeler arasında ise Burkina Faso, Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Sudan ve Suriye yer alıyor.

Mücadele Etmek Hepimizin Görevi

FAO genel müdürü Qu Dongyu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yaşanan acının büyüklüğü oldukça endişe verici. Şimdi harekete geçmek ve hayat kurtarmak, geçim kaynaklarını korumak ve en kötü durumu önlemek için hızlı hareket etmek hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

Qu, “Akut açlık ekim ayı itibariyle birçok bölgede başladı. Zamana karşı koşmalıyız ve yerel gıda üretimini korumasını, hatta artmasını sağlamalıyız” dedi.

WFP yönetici direktörü David Beasley ise, “Gözlerimizin önünde bir felaketin yaşandığını görüyoruz. Askeri çatışamadan kaynaklanan kıtlık iklim şokları ve Kovid-19 salgını ile besleniyor ve milyonlarca aileyi tehdit ediyor” açıklamasını yaptı.

Üç Faktöre İhtiyaç Var

Bununla birlikte Beaslay, 30 milyonu aşkın insanın açlıktan ölmesini engellemek için üç faktöre ihtiyaç duyulduğunu söyledi: Savaşların durması, savunmasız topluluklara daha fazla erişim ve yoksul ülkelere yapılan bağışların yükselmesi.

Diğer taraftan, FAO ve WFP bu ayın başlarında, insani gıda yardımı, nakit ve acil geçim kaynakları müdahaleleri yoluyla açlığı önlemek için 5,5 milyar dolar (43 milyar 724 milyon TL) yardım çağrısında bulundu.