Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Tıptaki adı faranjit olarak bilinen ve bir çok hastalığın artçısı durumunda olan boğaz ağrılarının temel sebebi enfeksiyonlardır. Bu hastalıklar mikroplarla oluşmaktadır. Akut faranjitler de bu gruptadır. En önemli olan burada mikrop mu virüs mü hastalığa neden olduğudur. Çünkü mikropların ve virüslerin tedavileri birbirinden farklı yollarla yapılmaktadır. Virüsler genellikle 1 hafta içinde kendiliğinden geçerken, bakteriler antibiyotik kullanımı gerektiren sonuçlar bile oluşturabilmektedir.  Boğaz ağrılarının bir çoğu aslında fazla rahatsızlık vermezken 1 hafta gibi sürede kendi kendine geçebilmektedir. Şiddetli ve uzun süre görülen boğaz ağrıları göründüğünde ise doktora gidilmesi ve doktor tedavisi başlatılması gerekir. Enfeksiyonların dışında da boğaz ağrıları oluştuğu için doktorunuzun sebebi bulması gerekmektedir.

Boğaz ağrısını oluşturan sebepler arasında şunları sayabiliriz. ‘’Sigara içmek, yaşlılık, alerjenler, kimyasal ve tahriş edici maddeler, kronik ya da sinüs fonksiyonları, kapalı mekanlarda yaşamak ve çalışmak, bağışıklığın düşmesi.’’

Boğaz Ağrılarına Neler İyi Gelmektedir?

Öncelikle sıvı alınımını artırarak işe koyulabilirsiniz. Bu sayede boğazınızı nemli tutabilirsiniz. Boğazınızın nemli olması, boğaz ağrılarınızı azaltacaktır. Ilık su ve tuzlu su ile gargara da yapabilirsiniz. Bu yolla boğazınızı temizleyebilirsiniz. Boğazlarınız için pastil alabilir ve emebilirsiniz. Bu sürede duman ve hava kirliliği bulunan mekanlardan da uzak kalmalısınız. Evinizde kuru hava var ise havanızı nemlendirmeniz de size yardımcı olacaktır. Bu sırada çay ve kahve içmenizi de azaltmanız gerekmektedir.

Boğaz Ağrıları Nasıl Geçmektedir?

Boğaz ağrılarının geçirilmesinde aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Boğaz ağrılarının geçirilmesi için bitkisel çaylara danışabilirsiniz. Örneğin Hatmi çiçeğinin kökleri ve çiçeklerinden yapabileceğiniz çay boğaz ağrınızı geçirebilir.
  • Yarım bardak sıcak su içerisine 1 çay kaşığı zencefil tozu ekleyin ve üzerine bal ile yarım limon suyunu katabilir ve kullanabilirsiniz.
  • Boğaz ağrılarınızın geçmesi için yarım çay kaşığı safran ile yine aynı ölçekte tuzu bir bardak sıcak su içerisinde karıştırıp gargara yapılabilir.
  • Su içerisine 1 ya da 3 çay kaşığı toz karanfil ya da karanfil tohumu koyarak gargara yapılabilir.
  • Yeşil çay içilebilir.
  • Bir bardak suya bir çay kaşığı meyan kökü tozu katılarak gargara yapılabilir.
  • Adaçayı kullanımı da boğaz ağrılarınızın azalmasını sağlayarak burun yollarının da iyileşmesinde fayda sağlar.