Buzul Tutkunu Fenomen, Buzul Şelalesine Düşerek Hayatını Kaybetti

“Glacier Bro” (Buzul Kardeş) lakaplı Çinli sosyal medya fenomeni ve çevreci Wang Xiangjun, Tibet’te bir buzul şelalesine tırmanırken buzlu sulara düştü ve hayatını kaybetti. 30 yaşındaki fenomenin bedeni için hala arama çalışmaları sürüyor.

“Glacier Bro” (Buzul Kardeş) lakaplı Çinli sosyal medya fenomeni ve çevreci Wang Xiangjun, 20 Aralık’ta Tibet’te bir buzul şelalesine tırmanırken geçirdiği kaza sonucu düştü. 10 gündür devam eden arama çalışmalarında bedeni hala bulunamadı ve 30 yaşındaki Xiangjun’un sosyal medya hesabından yapılan yeni bir paylaşımda ünlü fenomenin hayatını kaybettiği açıklandı.

Çocukluğundan bu yana buzullara karşı büyük bir tutku besleyen Wang Xiangjun, buzul buzul gezerek fotoğraf ve videolar çekiyor, aynı zamanda da iklim değişikliğinin etkilerini göstermeye çalışıyordu. Çin’in en büyük sosyal platformlarında paylaşılan bazı videolara göre Xiangjun, Tibet’in kuzeyindeki bir buzul şelaleyi daha incelerken istenmeyen bir kaza yaşadı.

Buzul tutkunu fenomen, buzulların arasında hayatını kaybetti

Şelaleye tırmanırken dengesini kaybeden Xiangjun, buz kütleleriyle dolu akarsuyun içine düştü. Xiangjun, akarsuyun içinden hiç çıkamadı ve 10 gündür süren arama kurtarma çalışmalarında da talihsiz adamın bedenine ulaşılamadı. Kurtarma ekiplerinden bir sözcü, Xiangjun’un bir buz kütlesinin altında kalmış ve buzul ile birlikte sürüklenerek hayatını kaybetmiş olabileceğini ifade etti.

Arama kurtarma ekipleri, Xiangjun’u bulabilmek adına çalışmalarına devam ediyor olsalar da sosyal medya fenomeni için umutlar tamamen tükenmiş durumda ve bu noktadan sonra sağ kurtulma ihtimalinin olmadığı düşünülüyor. Zira sosyal medya fenomeninin Çin’in sosyal medya platformu Kuaishou hesabından yapılan paylaşımda da Xiangjun’un hayatını kaybettiği bildirilmiş durumda.