Cam’ın Yerini Daha Ekolojik Şeffaf Tahta Alacak

Araştırmacılar, Cam’dan daha dayanıklı ve daha ekolojik olduğunu iddia ettikleri şeffaf tahtayı geliştirmeyi başardı. Şeffaf tahta bir çok sektörde cam yerine ana madde olarak kullanılarak üretim maliyetlerini düşürecek.

Şeffaf tahtayı Forest Products Laboratory araştırmacılarından Junyong Zhu, Maryland Üniversitesi ve Colorado Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla iş birliğine giderek geliştirdi. Araştırmacılar şeffaf tahtanın inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok alanda camın yerine geçeceğini düşünüyor. Çünkü şeffaf tahtanın maliyeti camdan daha düşük ve camdan daha doğa dostu. Camın yıllık üretim emisyonu yaklaşık 25 bin ton.

Şeffaf tahta hızla büyüyen düşük yoğunluklu Bulsa ağacının oda sıcaklığında oksitlenme banyosu ve yapılan birkaç işlemle elde ediliyor. Taha daha sonra polivil alkol adı verilen sentetik tinerle yıkanıyor ve bu ürün ortaya çıkıyor. Ağacın selülozik yapısı ve şeffaf tahtadaki enerjiyi emen polimer dolgu camı normal camdan daha dayanıklı hale getiriyor ve bükülebilir hale geliyor.