Çinli Sinovac BioNtech Aşısıyla İlgili Son Sözü Söyledi

Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de testlerin devam ettiği Çin’in korona virüsü aşısı ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Çinli Sinovac Biotech,Üçüncü aşama korona virüsü aşısı testlerinin sonucu aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidiraçıklamasını yaptı.

Çin’in SinoVac aşısı ile ilgili muamma bitmek bilmiyor. Türkiye, Endonezya ve Brezilya’da denenen korona virüsü aşısının etkililik oranına dair farklı ülkelerden ve araştırmalardan farklı sonuçların gelmesi uluslararası kamuoyunda tartışma yarattı.

Türkiye’deki testlerde etkililik oranının yüzde 91’in üzerinde seyrettiği aşının Brezilya’daki denemelerinde yüzde 50.38 olarak açıklanması aşıya olan güveni sarstı. Aşının Endonezya’da da yüzde 63 seviyelerinde etkili olması ile birlikte bugün Çinli yetkililer bir açıklama yaptı.

Bugün yapılan ve uluslararası kamuoyunda geniş yankı uyandıran açıklamalarda korona virüsü aşısının üçüncü faz test sonuçlarından alınan sonuçların yeterli olduğu belirtildi.

Açıklamayı CoronaVac’ı geliştiren Sinovac Biotech’in Başkanı Yin Weidong, “Üçüncü faz klinik test sonuçları CoronaVac aşısının dünya çapında güvenli ve etkili olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Weidong, “Farklı ülkelerdeki testler farklı şekilde tasarlanıyor ve CoronaVac dozları aynı yerde üretiliyor” dedi.