Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ramazanda Kapanma Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beklenen Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. 2 haftalık dönemde beklediğimiz durumda iyileşme olmazsa çok daha kalıcı kararlar alabiliriz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de gerçekleşen kabine toplantısının ardından açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında kapanma iddiaları üzerine açıklamalarda bulunarak Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanmaya gidildiği duyurdu ve hedeflenen oranda iyileşme olmazsa devamında çok daha sıkı uygulamaların geleceğini açıkladı.

İlk iki haftalık kapanmanın yarın itibariyle başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni korona virüs önlemlerini duyurdu. Bu kapsamda, hafta içi 19.00 ile 05.00 ile sokağa çıkılmayacak. 65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeniden toplu taşıma kullanım yasağı geldi. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatler yasaklandı. Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verildi.

AB süreciyle ilgili öne çıkan açıklamalar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’ye üyelik süreciyle alakalı yaptığı açıklamalardan öne çıkan cümleler şunlar:

“AB liderleri ile Gümrük Birliği, vize serbestisi dahil gündemdeki gelişmeleri konuştuk. Türkiye AB ile ilişkilerinde her zaman samimi ve şeffaf olmuştur. AB’ye tam üyelik için atılması gereken adımları birer birer attık. Avrupa’nın göç akınına uğramasının önüne geçtik.”

“Biz hala AB tam üyelik hedefine bağlıyız. AB’den tek talebimiz üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı süreçlerden geçmek. Biz kendi vatandaşlarımız için en faydalısı neyse onu yapmayı zaten sürdüreceğiz.”

“En başından beri AB’ye tam üyelik için gereken adımları birer birer attık. Türkiye’nin demokrasi, insan hakları, ekonomide güven ve istikrar gibi unsurlardaki gayreti kendi vatandaşlarının hak, özgürlük ve refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. ”

Ekonominin üretim tarafından işler çok iyi gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ekonomisi üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Açıklamada öne çıkan cümleler şu şekilde:

“Ekonominin üretim tarafından işler çok iyi gidiyor. Fabrikalarımız mal yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor, taleplere yetişebilmek için sürekli yeni yatırımlar yapıyoruz. ”

“Salgın tedbirleri sebebiyle zarar gören esnafları pek çok başlık altında destekliyoruz. Verdiğimiz karşılıksız desteklerin tutarı 60 milyar TL’yi aştı.”

“Türkiye’nin terör örgütleriyle, darbe heveslileriyle, ekonomik tetikçilerle, siyaset mühendisleriyle, sosyal kargaşa çıkartma gayretleriyle mücadelesinde kritik bir safhaya geldik.”

“Sınırlarımız içinde güvenliği tahkim etmek, sınırlarımızı hassasiyetle korumak ve sınırlarımız ötesindeki önleyici harekatlarımızı sürdürmek suretiyle Türkiye’nin bir daha terör tehdidine maruz kalmamasını sağlıyoruz.”

Gençlerin istihdam edilmesi için talimatımızı verdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin istihdamı hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Gençler hakkında “Gençlerin üniversiteyi bitirmeden, stajla birlikte, istihdamının sağlanması için talimat verdik.  Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız bu yıl toplam 8121 kişiye istihdam edecektir.” sözlerini kullandı.

Yeni korona virüs tedbirleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazan ayında ve ileride geçerli olacak yeni tedbirleri şu sözlerle tanıttı.

“Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmı kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Bu iki haftada hedefimize ulaşamazsak çok daha sıkı önlemler alınacaktır. Uygulama, yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır ”

“Hafta sonu sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken, hafta içi akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.”

“65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.”

“Sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi hariç tüm kademeler uzaktan eğitimini sürdürecek.”

“Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.”

“Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir.”

“Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. ”

“Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir. ”

T. C. İletişim Başkanlığı, Resmi hesabında tedbirleri ve kararları sosyal medya hesabından yayınladı.